Sony zdecydowało się w końcu oficjalnie zapowiedzieć nową generację swoich gogli VR dla konsoli PlayStation 5, a także zaktualizowany design kontrolera PlayStation VR2 Sense. Jak dowiadujemy się z wpisu na blogu PlayStation, wzornictwo gogli PS VR2 zostało zainspirowane wyglądem produktów z rodziny PS5 i nie da się ukryć, że podobieństwo widoczne jest gołym okiem i nie chodzi tylko o biały kolor.

Wystarczy spojrzeć na owalne kształty, nawiązujące do zaokrąglonych krawędzi kontrolera DualSense i zestawu słuchawkowego Pulse 3D. Co więcej, nowy kontroler ma kształt "orbity", dzięki czemu zwiększać ma swobodę rozgrywki - wyposażono go w adaptacyjne spusty, haptyczne wibracje, wykrywanie dotyku i wiele innych funkcji.

Sony prezentuje PlayStation VR2 - gogle VR nowej generacjiSony prezentuje PlayStation VR2 - gogle VR nowej generacji Fot. Sony

Jak bowiem podkreśla projektant zastawu, nie chodzi tylko o stylowy wygląd, dzięki któremu nowe urządzenia pasować będą do nowoczesnych wnętrz, ale przede wszystkim komfort użytkowania i podnoszenie immersji w wirtualnej rzeczywistości - do tego stopnia, byśmy w ogóle zapomnieli, że używamy gogli i kontrolera.

I choć przy obecnych gabarytach tych urządzeń jest to zapewne tylko reklamowy slogan, to Sony i tak wykonało ogromny krok w stronę wygodniejszych doświadczeń wirtualnych. W nowej wersji otrzymać mamy poprawiony balans ciężaru headsetu (z lekkim obniżeniem wagi), opaskę pozwalającą lepiej dopasować go do głowy, możliwość odsunięcia/przysunięcia wyświetlaczy czy specjalny wentyl umożliwiający przepływ powietrza, bo jak wiemy pocenie to duży problem podobnych gogli, co wpływa nie tylko na komfort, ale i jakość rozgrywki, bo zaparowane wyświetlacze to nic dobrego.

Sony prezentuje PlayStation VR2 - gogle VR nowej generacjiSony prezentuje PlayStation VR2 - gogle VR nowej generacji Fot. Sony

Pracowałem nad wieloma różnymi rozwiązaniami, żeby to osiągnąć i ostateczny projekt ma jak widzicie małą przerwę między górą i przodem headsetu, która zawiera zintegrowany system wentylacyjny. Jestem naprawdę dumny z tego, jak to wyszło i pozytywnego feedbacku, jaki otrzymałem do tej pory. Mam nadzieję, że fani PlayStation też się z tym zgodzą i nie mogą się doczekać, kiedy będą mogli tego spróbować - komentuje Yujin Morisawa z SIE.

Niestety Sony nie zdradziło jednak najważniejszego, a mianowicie ceny i daty premiery PlayStation VR2, ograniczając się tylko do stwierdzenia, że kiedy gogle zadebiutują, dostarczą "ogromny krok naprzód w sposobie, jaki gramy w wirtualnej rzeczywistości".