Rzucanie palenia nigdy nie jest łatwe, zawsze wymaga dużej dyscypliny i jeszcze większej motywacji. Są też momenty, które nie sprzyjają tej decyzji. Jesienią i zimą, gdy za oknem szybko robi się ciemno, dni stają się krótsze, a aura nie zachęca do podejmowania aktywności, motywacja spada do poziomu zerowego. Mamy więcej czasu wolnego, więcej spędzamy go w domu, a to oznacza, że częściej sięgamy po papierosa.  Wymówki, że zimno i ciemno staną się już za kilka chwil nieaktualne.

Bieg po zdrowie

Dni już stają się coraz dłuższe, a niedługo będą też o wiele cieplejsze. Pierwsze promienie słońca zachęcą do wychodzenia z domu. To dobry moment, by zacząć uprawiać sport, a tym samym warto też pomyśleć o rzuceniu palenia. Można zacząć biegać, grać w tenisa, jeździć na rowerze – każdy pomysł jest dobry, byle tylko odciągnąć myśli od sięgnięcia po papierosa. Łatwo nie będzie, ale skorzystamy podwójnie. Pozbędziemy się nałogu i zyskamy nową pasję. Przede wszystkim jednak – zadbamy o zdrowie.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Z dostępnych danych wynika, że organizm zaczyna się regenerować już od chwili rzucenia palenia. Korzyści są natychmiastowe. Już po 24 godzinach od odstawienia papierosów zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca, w ciągu 2-12 tygodni poprawia się krążenie i czynność płuc, do 3 miesięcy poprawia się kondycja fizyczna, a w ciągu 1-9 miesięcy – ustępują kaszel i duszność. W ciągu 10 lat – śmiertelność z powodu raka płuc jest o około połowę mniejsza niż wśród palaczy.

Pierwszy dzień wiosny dniem zero

Od czego zacząć rzucanie palenia? Najlepiej od ustalenia tego, dlaczego w ogóle chcemy to zrobić. Cel musi być jasny i cały czas należy go sobie przypominać. Koniecznie musimy ustalić dzień graniczny. Pierwszy dzień wiosny? Dlaczego nie! Już na tydzień przed tym dniem, warto zacząć ograniczać palenie. Na początek wystarczy nie wypalać papierosów do końca i odraczać moment sięgnięcia  po papierosa: starać się robić jak najwięcej przerw od palenia. W wyznaczonym dniu trzeba będzie zrezygnować z nich całkowicie. Łatwo nie będzie, więc, po pierwsze, lepiej poinformować otoczenie o tym, że wypowiadamy wojnę  nałogowi, a po drugie, zaopatrzyć się w pomoc.

Lepsza alternatywa

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Oczywiście najlepiej byłoby pozbyć się nałogu raz na zawsze. Nie jest to jednak wcale takie proste, nawet gdy rzucimy się w wir wiosennych porządków czy nowych aktywności. Warto mieć przy sobie wsparcie np. w postaci saszetek nikotynowych VELO. Zawierają o 99 proc. mniej toksycznych substancji w porównaniu z tradycyjnymi papierosami i to   nie tylko dlatego, że nie wytwarzają dymu,  nie zawierają tytoniu, a tylko nikotynę*. Umożliwiają też dostarczenie nikotyny w różnych stężeniach, ale bez wytwarzania substancji smolistych i  bez żadnych zapachów. . W ich składzie znajduje się nikotyna, woda i inne wysokiej jakości składniki (w tym te na bazie roślin), aromat i substancje słodzące. To bardzo dyskretne wsparcie. Można używać ich właściwie w każdym miejscu, bez szkody i dyskomfortu dla innych.

Łatwo nie będzie, ale uda się!

Rzucanie palenia nie jest łatwe. W tym okresie trzeba przygotować się na gorsze samopoczucie. Pojawić mogą się drażliwość, spadek koncentracji, odczucie drapania w gardle, wzmożony kaszel. Warto zadbać o to, by pod ręką mieć przekąski – najlepiej te zdrowe w postaci pokrojonych w paski warzyw, pestek dyni, bakalii. Koniecznie trzeba mieć przy sobie wodę – oczyszcza organizm, ale i łagodzi głód nikotynowy. Dobrze też przeanalizować, kiedy i gdzie paliło się najwięcej. Jeśli podczas wypadów ze znajomymi – lepiej na jakiś czas je ograniczyć, jeśli podczas picia kawy, warto z tego rytuału zrezygnować.

Zmiana aury za oknem może być pomocna przy rezygnacji z palenia, ale bez silnej motywacji, może nie wystarczyć. Kryzys może pojawić się bardzo szybko, dlatego lepiej mieć przy sobie wsparcie, np. w postaci saszetek nikotynowych. Na rynku są dostępne różne ich rodzaje, w tym od kilku miesięcy na przykład wspomniane już VELO. Saszetki to rozwiązanie, które nie generuje dymu, popiołu i nieprzyjemnego zapachu, co więcej, nie wywiera negatywnego wpływu na inne osoby wokół.

*https://asobczak.com.pl/woreczki-nikotynowe-nowy-rewelacyjny-jak-sie-wydaje-produkt-pomocny-w-redukcji-szkod-wywolanych-paleniem-tytoniu/