Działo się to w bardzo wczesnym etapie rozwoju obecnego giganta. Google było wtedy znane jako BackRub, a transakcja oczywiście nie doszła do skutku, chociaż powody są różne, w zależności od opowiadającego historię.

W wywiadzie udzielonym wiele lat po nieudanych negocjacjach ówczesny dyrektor generalny Excite George Bell powiedział, że firma była skłonna wydać żądaną kwotę na zakup Google. Zniechęciło ją naleganie Page'a na całkowite zastąpienie technologii Excite przez Google.

Obecnie Bell wykręca się od potwierdzenia tej wersji, a kilku jego współpracowników twierdzi wręcz, że takie rozmowy nigdy nie miały miejsca. Są też osoby, które twierdzą, że Excite przestraszyła się dominacji Google i odrzuciła ofertę sprzedaży.

Panowało wtedy przekonanie, że wyniki wyszukiwania były „zbyt dobre", co mogło ostatecznie ograniczyć aktywność użytkowników, a w konsekwencji przychody z reklam, ponieważ ludzie spędzali mniej czasu na stronie.

Excite była bardzo rozpoznawalną marką wczesnego Internetu, była już spółką publiczną pod koniec lat 90. i według niektórych wskaźników była szóstą najczęściej odwiedzaną witryną w 1997 roku. Dziś strona internetowa jest zaledwie cieniem swojej dawnej świetności. Portal internetowy został połączony z Ask Jeeves.