W ramach rozszerzonych sankcji amerykańscy dostawcy, którzy chcą wysyłać towary do Rosji, będą musieli uzyskać licencje, nawet jeśli wcześniej ich nie wymagały. Na liście „wrażliwych" towarów znalazła się mikroelektronika, artykuły telekomunikacyjne, czujniki, sprzęt nawigacyjny, awionika, sprzęt morski i komponenty statków powietrznych.

Ponadto Stany Zjednoczone dodają do wykazu firmy określone jako „wojskowi użytkownicy końcowi" ze względu na ich rzekome powiązania z rosyjskim wojskiem. Każda firma, która chce wysyłać produkty wytworzone za granicę do tych wojskowych użytkowników końcowych, będzie musiała uzyskać licencje ze Stanów Zjednoczonych, jeśli używa do swoich produktów narzędzi, technologii i oprogramowania wyprodukowanych w USA. Rząd twierdzi, że sankcje te powinny „znacznie wpłynąć na zdolność Rosji do nabywania produktów, których nie jest w stanie wyprodukować samodzielnie".

Nowe zasady stanowią, że wnioski licencyjne będą rozpatrywane „w ramach polityki odmowy", co oznacza, że ??Departament Handlu odrzuci prawie wszystkie z nich. Administracja będzie zatwierdzać licencje tylko w rzadkich wyjątkach, takich jak aplikacje związane z bezpieczeństwem lotniczym i morskim, a także potrzebami humanitarnymi. Dozwolony jest również eksport smartfonów do Rosji, o ile nie są one wysyłane do rosyjskich pracowników rządowych i przedsiębiorstw państwowych.

Były urzędnik Departamentu Handlu, Kevin Wolf, powiedział Reuterowi, że przepisy są tak złożone, że wiele firm może po prostu całkowicie przestać współpracować z Rosją, aby uniknąć kłopotów. Jednak Cordell Hull, inny były urzędnik, przewidywał, że przepisy będą trudne do wyegzekwowania.

Podczas przemówienia zapowiadającego nowe środki prezydent Joe Biden powiedział, że kraje partnerskie przyjmują lub wyraziły zamiar przyjęcia podobnych sankcji. Lista krajów partnerskich obejmuje 27 członków Unii Europejskiej, a także Kanadę, Australię, Japonię i Wielką Brytanię. „Szacujemy, że dzięki wspólnym działaniom odetniemy ponad połowę rosyjskiego importu zaawansowanych technologii" – powiedział prezydent USA.