An-225 Mrija to taki samolot, którego pojawienie się w dowolnym zakątku świata powodu wielka ekscytację. Start i lądowanie tego kolosa to wspaniałe widowisko. Niestety rosyjskie naloty i bombardowania jego macierzystego lotniska sprawiły, że został on zniszczony w swoim hangarze.

Przez kilkadziesiąt godzin firma Antonov Corporation nie znała losu swojego samolotu, ale później potwierdziła, że lotnisko i hangar zostały zbombardowane, wybuchł pożar i maszyna jest całkowicie zniszczona.

Agresja Putina na Ukrainę. Rosjanie ostrzelali lotnisko w Hostomelu (na zdjęciu). Zniszczyli m. in. największy samolot transportowy świata Antonow An-225 Mrija. Ukraina, 27 lutego 2022Agresja Putina na Ukrainę. Rosjanie ostrzelali lotnisko w Hostomelu (na zdjęciu). Zniszczyli m. in. największy samolot transportowy świata Antonow An-225 Mrija. Ukraina, 27 lutego 2022 Fot. AP

Informacja o tym wydarzeniu obiegła cały świat i wywołała smutek wśród entuzjastów lotnictwa i fanów, których doczekał się Antonow.

Ukraińska firma Antonov Corporation straciła swój flagowy samolot, który zapisał się na kartach historii nie tylko jako największa maszyna na świecie, ale także poprzez rozmaite akcje, także humanitarne, w których brał udział.

Jego historia była dość burzliwa, bo w czasach ZSRR miał on służyć do transportu radzieckich wahadłowców kosmicznych Bura. Wraz z upadkiem tego pomysłu zakończyło się zapotrzebowanie na tak gigantyczny samolot. Do tego czasu powstał jeden z dwóch An-225 i do momentu zniszczenia służył on w ukraińskich liniach Antonov Airlines.

Mimo, że wieść o jego zniszczeniu jest smutną informacją, to tli się jeszcze nadzieja, że powstaną następcy An-225.

Okazuje się bowiem, że budową nowych wersji tego giganta zainteresowana jest chińska firma Airspace Industry Corporation of China, a także przedsiębiorstwo z Turcji. Jeszcze w zeszłym roku miało miejsce spotkanie Erdo?ana z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, gdzie tureckie władze miały złożyć propozycję budowy kilku takich maszyn.