Wiele sankcji nałożonych na Rosję po jej inwazji na Ukrainę w zeszłym tygodniu „zdegraduje [rosyjski] przemysł lotniczy, w tym ich program kosmiczny", powiedział prezydent Joe Biden. Wiadomość ta wywołała serię tweetów od Rogozina, szefa rosyjskiej państwowej korporacji kosmicznej Roscosmos, w których twierdził, że ??bez udziału Rosji nie będzie nikogo, kto naprawiłby orbitę ISS, powodując jej niekontrolowane spadanie na Ziemię.

Wayne Hale, były kierownik programu promu kosmicznego NASA i członek Rady Doradczej NASA, powiedział The Verge, że nawet jeśli dojdzie do takiej sytuacji, to wejście w ziemską atmosferę zajmie ISS lata, pozostawiając NASA mnóstwo czasu na znalezienie rozwiązania.

Inna odpowiedź pochodzi od Elona Muska. Umieścił na Twitterze logo SpaceX w odpowiedzi na wypowiedź Rogozina, a kiedy inny użytkownik Twittera zapytał, czy mówi poważnie, dyrektor generalny napisał proste „tak".

Pete Harding, redaktor NASASpaceFlight.com, opublikował długi wątek na Twitterze wyjaśniający, w jaki sposób statek SpaceX Dragon może zadokować się do ISS, aby zapewnić zaopatrzenie i kontrolę orbity.

Dobrą wiadomością jest z pewnością także to, że zarówno NASA, jak i Roscosmos potwierdziły, że nadal współpracują na ISS, więc interwencja Muska może nie być konieczna.