Samsung zaprezentował oryginalny Galaxy Note na targach IFA w Berlinie w 2011 roku. Smartfon posiadał ogromny (jak na owe czasy) wyświetlacz o przekątnej 5,3 cala i była dostarczany z rysikiem, który Samsung określał jako S Pen.

Niektórzy kwestionowali sens wypuszczania smartfonu z tak dużym ekranem, jednak krytycy szybko ucichli, gdy zobaczyli reakcję konsumentów i szał jaki zapanował na rynku. Niecałe dwa miesiące po premierze Samsung ogłosił, że sprzedał ponad milion urządzeń Note.

Note okazał się sukcesem komercyjnym, który utorował drogę nowoczesnym telefonom z jeszcze większymi ekranami. Smartfon z wyświetlaczem o przekątnej 5,3 cala obecnie należy do przeciętnych urządzeń.

Pogłoski o końcu Note’a pojawiły się w połowie 2020 roku. Wielu obserwatorów rynku mobilnego twierdziło wtedy, że Samsung ma zamiar skupić się na składanych smartfonach. Zostało to prawie potwierdzone w sierpniu ubiegłego roku, kiedy Samsung ogłosił, że podczas następnego pokazu premierowych urządzeń nie zobaczymy już urządzenia z linii Galaxy Note.

Miesiąc później ktoś zauważył, że Samsung nie odnowił swojego znaku towarowego dla linii Note.