W niedzielę wicepremier Ukrainy Mychajło Federow napisał na Twitterze prośbę o zablokowanie adresów rosyjskich użytkowników przez wszystkie główne giełdy kryptowalut. „Konieczne jest zamrożenie nie tylko adresów związanych z rosyjskimi i białoruskimi politykami, ale także sabotowanie zwykłych użytkowników" – napisał.

Fiodorow oferuje również „hojną nagrodę" za informacje o cyfrowych portfelach posiadanych przez rosyjskich i białoruskich polityków.

Rzecznik Binance powiedział CNBC: „Nie zamierzamy jednostronnie zamrażać kont milionów niewinnych użytkowników. Kryptowaluta ma na celu zapewnienie większej wolności finansowej ludziom na całym świecie. Jednostronna decyzja o zakazie dostępu ludzi do ich krypto byłaby sprzeczna z powodem, dla którego istnieje krypto".

Binance twierdzi również, że przekaże 10 milionów dolarów na działania humanitarne na Ukrainie i uruchamia stronę crowdfundingową, aby zebrać kolejne 20 milionów dolarów.

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Europa i Kanada odpowiedziały na inwazję na Ukrainę mnóstwem sankcji przeciwko rosyjskim bankom, oligarchom, politykom i nie tylko. Podczas gdy wielkie giełdy kryptograficzne zamroziły konta użytkowników objętych sankcjami, firmy odmawiają podjęcia takich samych działań przeciwko wszystkim Rosjanom.

„Jednostronny i całkowity zakaz ukarałby zwykłych obywateli Rosji, którzy doświadczają historycznej destabilizacji waluty w wyniku agresji ich rządu na demokratycznego sąsiada" – przekazał w oświadczeniu Coinbase Motherboard.

Inna duża giełda, Kraken, uznała, że ??nie może zamrozić kont swoich rosyjskich użytkowników bez prawnego wymogu. Prezes giełdy Kraken, Jesse Powell, powiedział, że taki ruch naruszyłby „libertariańskie wartości" firmy.

Johnny Lyu, dyrektor generalny KuCoin, ma podobny pogląd: „Jako neutralna platforma nie zamrozimy kont użytkowników z żadnego kraju bez wymogu prawnego. A w tym trudnym czasie nie należy zachęcać do działań, które zwiększają napięcie, aby wpłynąć na prawa niewinnych ludzi".

Cena Bitcoina wzrosła w tym tygodniu z powrotem do ponad 43 000 USD po utracie prawie 10 000 USD swojej wartości w wyniku kryzysu.