Jest to pierwsze oświadczenie tej firmy od czasu rozpoczęcia przez Rosję inwazji. Chociaż można uznawać tłumaczenie Kaspersky’ego jako sensowne: „Jako dostawca usług w zakresie technologii i cyberbezpieczeństwa, firma nie jest w stanie komentować ani spekulować na temat wydarzeń geopolitycznych poza obszarem jej specjalizacji". To siedzenie cicho i próby zachowania neutralności w oczach wielu obserwatorów, umieszczają tę firmę w gronie wspierających Rosję.

Kaspersky jest jedną z najbardziej znanych rosyjskich firm, a jej produkt antywirusowy od lat należy do najczęściej używanych na świecie. Oprogramowanie antywirusowe zbiera również dane telemetryczne dla badaczy firmy Kaspersky, którzy mogą je następnie wykorzystać do identyfikacji i przeciwdziałania nowym zagrożeniom.

Jej badacze należą do najlepszych na świecie, a Globalny Zespół ds. Badań i Analiz (GReAT) regularnie publikuje wiodące badania dotyczące złośliwego oprogramowania. To właśnie oni jako pierwsi zidentyfikowali rządową grupę hakerską USA - Equation Group. Kaspersky zbadał również podejrzanych hakerów powiązanych z rosyjskim rządem. Przeszłość ma więc chlubną!

Tweet Eugeniusza Kaspersky’ego może ujawniać, że firma jest pod wpływem rządu rosyjskiego.  Nawet jeśli pośrednio, to jest. Jako rosyjska firma działająca w Moskwie, zgodnie z rosyjskim prawem, może odczuwać potrzebę dostosowania się do rosyjskich norm.

W oświadczeniu firmy Kaspersky napisano, że „Kaspersky koncentruje się na swojej misji budowania bezpieczniejszego świata. Od 25 lat firma dostarcza dogłębną analizę zagrożeń i wiedzę w zakresie bezpieczeństwa, która stale przekształca się w innowacyjne rozwiązania i usługi bezpieczeństwa w celu ochrony firm, infrastruktury krytycznej, rządy i konsumenci na całym świecie. Operacje biznesowe firmy Kaspersky pozostają stabilne. Firma gwarantuje wypełnienie swoich zobowiązań wobec partnerów i klientów — w tym dostawę produktów i wsparcie oraz ciągłość transakcji finansowych. Globalny zespół zarządzający uważnie monitoruje sytuację i jest gotowy do w razie potrzeby działać bardzo szybko."

Być może Kaspersky’emu wydaje się, że może balansować na krawędzi pomiędzy stronami konfliktu i wściekłym na Putina światem, ale ten taniec nie będzie mógł trwać wiecznie. Biorąc pod uwagę wciąż groźną i napiętą sytuację militarną oraz perspektywą rosnącej liczby cyberataków odgrywających wielką rolę w wojnie, Kaspersky w końcu będzie musiał stanąć po czyjejś stronie.