Roskomnadzor, czyli rządowa instytucja zajmująca się kontrolą treści publikowanych w mediach oraz internecie, czytaj cenzor, jest bardzo niezadowolona z informacji publikowanych przez Wikipedię, a dotyczących liczby ofiar wojny na Ukrainie.

Rosyjski cenzor zażądał usunięcia tych informacji ze stron Wikipedii. W razie niedostosowania się do oczekiwań władz, dostęp do serwisu zostanie zablokowany na terytorium Rosji.

Rosyjski edytor WIkipedii twierdzi, że otrzymał wiadomość od rosyjskiego regulatora mediów i internetu Roskomnadzor, w której pada oskarżenie, że artykuł "Inwazja Rosji na Ukrainę (2022)" zawiera nieprawdziwe informacje na temat wojny, a co za tym idzie łamie prawo Federacji Rosyjskiej.

Solą w oku regulatora są dane na temat strat ponoszonych przez armię Putina oraz ofiar wśród cywilów.

Jak dotąd Wikipedia nie ugięła się pod naporem rosyjskich urzędników i groźbami. Artykuł w rosyjskiej Wikipedii wciąż podaje dane pochodzące zarówno ze źródeł rosyjskich jak i ukraińskich. Oczywiście różnią się one momentami znacznie, ale na tym polega wiarygodność i bezstronność tego serwisu.

Przy okazji warto przypomnieć, że tego typu groźby nie pierwszy raz kierowane są pod adresem Wikipedii. Jest ich tak wiele, że powstała nawet publiczna lista artykułów, które próbowano zablokować z różnych powodów. Jeden z edytorów Wikipedii ujawnił, że jedyne co może zrobić serwis to dodać kilka dodatkowych źródeł i nic, poza tym.