Przez lata smartfony wymagały mocniejszego sprzętu, ale pojemność baterii pozostawała w stagnacji. Większość flagowych telefonów z systemem Android nadal ma tylko 4500-5000 mAh mocy baterii, więc większość producentów pracowała nad przyspieszeniem ładowania. Wynika z tego, że nawet jeśli telefon rozładuje się w ciągu dnia, nie jest tak źle, ponieważ kilka minut na ładowarce zapewni wystarczającą ilość energii do dalszego działania.

Oppo przoduje dzięki VOOC, czyli tym, jak telefony OnePlus ładują się z mocą 65 W. Chociaż firma wcześniej oznaczyła tę technologię jako Dash Charge, zawsze była to VOOC.

SuperVOOC jest rozszerzeniem poprzednich standardów VOOC, a to oznacza, że ??działa nieco inaczej niż bardziej popularny standard USB Power Delivery (USB-PD). Szybkie ładowanie Oppo wymaga specjalnego sprzętu, który przenosi dużą część pracy na wtyczkę ścienną, która generuje znacznie wyższy prąd (ampery) niż USB-PD. Na przykład ładowarka USB Power Delivery może osiągnąć 60 W przy 20 V i 3 A, ale VOOC zużywa 10 V i 6,5 A przy 65 W. Niższe napięcie zmniejsza ciepło w telefonie, ale powoduje, że sprzęt do ładowania jest droższy. To zaleta przy ładowaniu 150 W, które byłoby trudne do zaimplementowania w układzie scalonym kontroli mocy smartfona.

Według Oppo, SuperVOOC będzie w stanie naładować telefon od zera do 50 procent w pięć minut. Zwolni, gdy bateria będzie się zbliżać do pełnego naładowania, podobnie jak każdy system szybkiego ładowania, ale ukończenie bloku z 50 do 100 procentami zajmie tylko dodatkowe 10 minut. W tym przykładzie założono baterię o pojemności 4500 mAh, której ładowanie przy innych standardach zajęłoby godzinę lub dłużej.

To wciąż tak szybko, że martwiłbym się o długotrwały wpływ na baterie. Jednak Oppo twierdzi, że jego „Battery Health Engine" uwzględnia poziom mocy i chemię baterii, aby zapewnić, żeby nie zużywała się zbytnio.  Jak twierdzi Oppo, po 1600 cykli ładowania nadal powinna mieć 80 procent swojej pierwotnej pojemności, co jest podobne do twierdzeń dotyczących wolniejszych standardów ładowania.

SuperVOOC zacznie pojawiać się w urządzeniach Oppo w nadchodzącym roku. OnePlus dostanie SuperVOOC, ale OnePlus 10 Pro, który pojawił się niedawno w Chinach i wkrótce trafi na inne rynki, go nie ma.