Zaprojektowany przez MiniBrick Productions, Polaroid OneStep SX-70 jest najbardziej udanym z wielu imponujących projektów znajdujących się na ich stronie w LEGO Ideas. MiniBrick przesłał co najmniej 28 innych projektów do rozważenia, ale aparat Polaroid jest najbliższy realizacji.

Jak twierdzi MiniBrick, zestaw Polaroid LEGO jest przeznaczony nie tylko dla fanów fotografii, ponieważ ta marka stała się elementem pop kultury. Jest to model natychmiastowego aparatu SX-70 wykonany w skali 1:1, składający się z 538 elementów. Nie zabrakło tu także ruchomej tacki na film oraz wielu detali typowych dla tego urządzenia. Projekt zawiera również wzmiankę o pasku z materiału, który może znaleźć się w pudełku, gdyby stał się oficjalnym zestawem LEGO.

Aparat posiada obracający się mechanizm po lewej stronie, który naśladuje proces wywoływania filmu i wysuwa „zdjęcie" LEGO. Obracanie koła zębatego w przeciwnym kierunku cofa „film" z powrotem do aparatu. Dodatkowo MiniBrick dodaje, że „zdjęcie" można łatwo wymienić i zastąpić nowym, bez konieczności przebudowywania jakichkolwiek części korpusu aparatu.

Wizjer może być używany tak jak oryginał i ma otwór przez cały korpus aparatu.

Przód aparatu można otworzyć, aby odsłonić jego wewnętrzne funkcje, w tym naklejki z instrukcjami i informacjami o aparacie, dokładnie tak jak to miało miejsce w pierwowzorze.

Projekt kamery został przesłany na początku stycznia do LEGO Ideas, strony internetowej stworzonej przez firmę, która umożliwia jej ogromnej rzeszy fanów zgłaszanie pomysłów na nowe zestawy. Propozycje muszą być w całości zbudowane z klocków LEGO, a te, które otrzymają wystarczające wsparcie społeczności, są następnie przenoszone do przeglądu przez personel LEGO, który określi, czy można je przekształcić w oficjalny zestaw LEGO, który trafi na półki sklepowe.

 

W przeszłości przesyłane były także projekty innych aparatów, na przykład UR-Leica z lata 2021 r., ale nie uzyskały one wystarczającego zainteresowania społeczności.

W przypadku Polaroida OneStep SX-70 jest inaczej, gdyż już uzyskał wymagane 10 000 zwolenników, a nawet LEGO Staff Pick. Projekt przeszedł do etapu przeglądu, który może potrwać kilka miesięcy. Kiedy zostanie podświetlony na zielono, będzie to oznaczało, że projekt przechodzi w fazę rozwoju, w której projektanci modeli LEGO udoskonalą produkt i opracują go do wydania (co obejmuje zaprojektowanie pudełka, instrukcji i marketingu), co może potrwać jeszcze kilka kolejnych miesięcy.