Posunięcie to ma miejsce kilka dni po tym, jak Microsoft ograniczył rosyjskie media państwowe na swoich platformach, a wicepremier Ukrainy wezwał firmę do zablokowania rosyjskich kont Xbox.

Microsoft uznał wycofanie za konieczne i zapowiedział kolejne kroki, jeśli sytuacja na Ukrainie będzie tego wymagała. Gigant technologiczny jednoznacznie skrytykował Rosję, nazywając inwazję „nieuzasadnioną, niesprowokowaną i niezgodną z prawem" oraz wskazał na swoje wysiłki na rzecz identyfikacji i przeciwdziałania rosyjskim cyberatakom na Ukrainę.

Inicjatywa może mieć znaczący wpływ na wykorzystywane technologie w Rosji. Produkty firmy Microsoft odgrywają ważną rolę w informatyzacji w tym kraju i tu wystarczy wymienić Windows, Office i usługi takie jak Microsoft 365 czy Azure.

Chociaż dotychczasowi użytkownicy mogą nie stracić dostępu, to będzie to problem dla każdego, kto musi kupić nowy produkt lub odnowić subskrypcję.

Bez względu na dokładne szkody, zamrożenie sprzedaży następuje po serii represji ze strony firm technologicznych, takich jak Google, Meta, Reddit, Apple, Intel, AMD i Twitter. Rosja niekoniecznie ugina się w odpowiedzi na te działania, ale istnieje wyraźna presja na ten kraj, w celu zmiany jego postepowania.