Zapowiedzi pojawiły się w tym samym dniu, w którym PayPal odpowiedział na prośbę wicepremiera Ukrainy.

W swoich oświadczeniach Visa i Mastercard podkreślają, że ich działania są reakcją na niesprowokowaną inwazję Rosji na Ukrainę i bezprecedensowy charakter obecnego konfliktu. Decyzja pojawia się tuż po niedawnych sankcjach, które ograniczyły lub usunęły rosyjskie banki z systemu przesyłania wiadomości SWIFT, co odcięło większość rosyjskich banków od komunikacji z resztą świata za pomocą sieci.

Działania Visa i Mastercard powodują, że w ciągu kilku dni karty przestaną działać poza Rosją. Ponadto wszelkie karty wydane poza Rosją nie będą już działały w rosyjskich bankomatach.

Sieci kartowe nie były jedynymi, które podjęły zdecydowane kroki w celu osłabienia rosyjskiej gospodarki. W sobotę, w liście Paypal do ukraińskiego wicepremiera Mychajła Federowa przedstawiono wsparcie firmy, które obejmuje ulepszoną platformę darowizn, a także zamiar zawieszenia wszelkich usług PayPal w Rosji do odwołania. Decyzja firmy uniemożliwia również przepływ rosyjskich środków za pośrednictwem usługi Xoom firmy Paypal, która pozwala na transfer środków w kraju lub między użytkownikami w dziesiątkach międzynarodowych lokalizacji.

Największy rosyjski operator państwowy, Sbierbank Rossil PAO, poinformował użytkowników, że nadal będą mogli wypłacać i przekazywać gotówkę oraz płacić normalnie w rosyjskich firmach i sklepach. Według banku rosyjskie transakcje nie wykorzystują zagranicznych systemów płatniczych, lecz przechodzą przez krajowy system kart płatniczych.