Premiera była początkowo planowana na 2019, ale przesunięto ją do 2020 roku. Gdy zbliżał się czas wydania, tytuł został przesunięty na 2022 rok. Teraz, zaledwie kilka tygodni przed planowaną premierą, Ubisoft ponownie opóźnił start gry.

The Settlers jest rozwijane w studiu Blue Byte. W trakcie powstawania zbierane były opinie graczy i odbywał się szereg zamkniętych testów. Po poprzednich opóźnieniach, wydawało się, że premiera zaplanowana na 17 marca, nie jest niczym zagrożona. Jednak po analizie wewnętrznych testów wersji beta, Ubisoft ogłosił kolejne opóźnienie spowodowane ujawnionymi niedociągnięciami.

W oświadczeniu na Twitterze twórcy napisali:

Ostatnia zamknięta beta była świetną okazją dla wszystkich uczestniczących graczy do podzielenia się cennymi opiniami na temat aktualnego stanu gry i chcielibyśmy podziękować za zaangażowanie.

Wygląda jednak na to, że jakość rozgrywki nie była jeszcze na takim poziomie, żeby wydać grę i odroczono premierę na czas nieokreślony.

Gdy zapoznaliśmy się z tymi opiniami, stało się jasne dla naszego zespołu, że jakość nie była jeszcze zgodna z wizją twórców oraz graczy. Dlatego podjęliśmy decyzję o przesunięciu premiery gry na późniejszy termin.

The Settlers to jeden z kilku kluczowych projektów, które wciąż cierpią z powodu. Wśród przesuwanych premier są The Division 2 oraz Skull & Bones. Ze względu na brak Assassin’s Creed kalendarz premier Ubisoft wygląda bardzo słabo.