Rosyjskie wydawnictwo Kommiersant uzyskało dostęp do dokumentu, w którym przedstawiono plany obrony Rosji przed falą sankcji nałożonych na nią po inwazji na Ukrainę.

Dokument (przetłumaczony na język angielski tutaj) obejmuje wiele tematów, w tym możliwe zmiany w przepisach dotyczących technologii. Sekcje 6.7.2 i 6.7.3 wspominają o anulowaniu kar za używanie nielicencjonowanego oprogramowania od firm z siedzibą w krajach nakładających sankcje na Rosję. Może to być bezpośrednio skierowane przeciwko firmom, które przestały sprzedawać swoje produkty w Rosji, takich jak Microsoft, Netflix, Apple, Amazon, EA i wiele innych.

Sekcja 6.8.3 mówi, że Rosja może importować towary zagraniczne bez zgody właścicieli praw autorskich.

W usuniętym tweecie, opublikowanym pierwotnie przez Gazeta.ru, rosyjski polityk Dmitrij Ionin zasugerował odblokowanie popularnego trackera BitTorrent RuTracker. Rosjanie prawdopodobnie wykorzystaliby go (bez względu na zakaz) do pobierania filmów od firm takich jak Disney, Sony i Warner Bros., które wstrzymały swoją działalność w Rosji.

Jednak pirackie oprogramowanie może mieć ograniczoną skuteczność, ponieważ teraz sprzedawane jest jako konkretne usługi, często działające na bazie sieci. Nawet jeśli Rosjanie mogą pobierać programy, nie mogą już się rejestrować ani płacić za subskrypcje, zwłaszcza że Visa, Mastercard i PayPal zawiesiły również operacje w Rosji. Coraz więcej oprogramowania i usług działa obecnie w chmurze, a więc nawet nie można ich pobrać.