Największym zestawem w nowej kolekcji jest Kosmodrom Lego City. W zestawie znajduje się ogromna rakieta SLS, której zadaniem będzie wyniesienie w kosmos kapsuły Orion. To będzie prawdziwy początek misji Artemis I. Od umieszczenia w pobliżu Księżyca kapsuły Orion zacznie się stopniowy powrót ludzi na naturalnego satelitę Ziemi.

Wśród nowych zestawów znajdą się także modele księżycowej bazy, która ma powstać w celu umożliwienia astronautom prowadzenia badań na powierzchni Księżyca, bez konieczności częstych lotów na Ziemię i z powrotem.

Podróże na Srebrny Glob ma ułatwić stacja orbitalna Gateway i także ją możecie już zbudować z Lego.

Uzupełnieniem kolekcji są jak zwykle mniejsze zestawy, zawierające wiele dodatkowych, ciekawych elementów, a wśród nich łazik księżycowy z grupą astronautów.

Jeśli po skompletowaniu nowych klocków Artemis zapragniecie rozszerzyć swoją kosmiczną kolekcję, to Lego ma jeszcze w ofercie Kosmiczny Teleskop Hubble'a, wahadłowiec Discovery i sondę kosmiczną Ulysses.

Program Artemis boryka się z wieloma problemami i jego rozpoczęcie przekładane było już wielokrotnie. Jak powiedział Bill Nelson, powrót na Księżyc tak szybko i bezpiecznie, jak to możliwe, jest priorytetem agencji. „Jednak z powodu niedawnego procesu sądowego i innych czynników pierwsze lądowanie człowieka w ramach programu nastąpi prawdopodobnie nie wcześniej niż w 2025 r."

Na początku 2021 roku NASA  podpisała ze SpaceX kontrakt na opracowanie lądownika księżycowego dla Artemis, programu lotów kosmicznych agencji, którego zadaniem jest powrót ludzi na Księżyc. Wybór nie spodobał się konkurencyjnemu Blue Origin, który postanowił pozwać NASA w związku z tą decyzją.

Sędzia oddalił pozew, ale proces spowodował opóźnienie w programie o wiele miesięcy.

Trzy etapy programu Artemis

Artemis I ma być bezzałogowym testem systemu kosmicznego SLS i statku kosmicznego Orion. Artemis II odbędzie się jako załogowy lot testowy wokół Księżyca, zabierając ludzi w kosmos dalej niż kiedykolwiek wcześniej – około 40 000 mil za Księżycem. Artemis III to załogowa misja lądowania na Księżycu, o której mowa powyżej.