Elon Musk twierdzi, że Europa robi poważny błąd odwracając się od energii jądrowej. Ostatnio wziął udział w dyskusji na Twitterze gdzie napisał, że Europa powinna nie tylko zwiększyć moc działających elektrowni, ale szybko przywrócić do działania te, które zostały do tej pory zamknięte. Jak pisze miliarder może to mieć w niedalekiej przyszłości ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa na kontynencie.

Wypowiedzi Muska zostały oczywiście sprowokowane obecną sytuacją w Europie i toczącą się wojną na Ukrainie, które pokazują jak mocno Unia Europejska jest uzależniona od rosyjskiego gazu, a tym samym trzymana w szachu przez Putina.

Elon Musk od dawna głosi pogląd, że energia jądrowa jest bezpiecznym źródłem energii i nie ma tak zgubnego wpływu na środowisko naturalne jak klasyczne elektrownie, zasilane węglem. Na dowód swoich słów już urządzał akcje w stylu wizyty w Fukushimie i jedzenie tam posiłków.

Teraz także deklaruje, że pojawi się w dowolnym miejscu na świecie i zje potrawy przyrządzone z roślin rosnących w pobliżu elektrowni. Wszystko to ma pokazywać ludziom, że szkodliwość promieniowania w takich miejscach jest znikoma, a na pewno dużo mniejsza niż powszechnie się uważa.

Przy okazji warto zauważyć, że twierdzenie Muska może mieć sens, zwłaszcza że Chiny, Rosja i Indie mocno inwestują w rozwój energetyki jądrowej i na terenie tych państw powstają nowe elektrownie tego typu.

Jest to działanie dokładnie przeciwne do zachowania rządów na Starym Kontynencie, które nakazują ograniczanie działalności elektrowni jądrowych czego wynikiem jest masowe zamykanie tego typu obiektów. Tylko w Niemczech do zamknięcia w tym roku przeznaczono aż sześć elektrowni. Podobnie dzieje się w Belgii, Hiszpanii oraz Szwajcarii.