Firma Microsoft udostępniła nową kompilację Windows 11 Insider (22572) za pośrednictwem kanału deweloperskiego i chociaż nie zawiera ona żadnych nowych funkcji, wprowadza dwie nowe aplikacje, które wkrótce staną się częścią domyślnego środowiska systemu Windows 11.

Jedną z nich jest Clipchamp, aplikacja w przeglądarce do edycji filmów, którą Microsoft nabył w zeszłym roku za nieujawnioną sumę. Wiadomo, że ma być ona zintegrowana z pakietem Microsoft 365, a dodatkowo rozważany jest pomysł ewentualnej integracji jej z systemem Windows.

Clipchamp nie jest tak potężny, jak, powiedzmy, Adobe Premiere lub DaVinci Resolve, ale dla większości użytkowników systemu Windows będzie to prawdopodobnie zaletą, ponieważ nie przytłoczy ich funkcjami, których nie potrzebują i nie potrafią obsługiwać.

Clipchamp oferuje kombinację szablonów wraz z biblioteką standardowych multimediów, filtrów, stylów i efektów przejścia, aby pomóc użytkownikom stosunkowo łatwo tworzyć filmy z wielościeżkowym dźwiękiem. Powstałe filmy będzie można wyeksportować do mediów społecznościowych bezpośrednio z aplikacji.

Microsoft ujawnił, że Clipchamp zostanie wyposażony w zintegrowaną funkcję zamiany tekstu na mowę obsługiwana przez platformę Azure, która pozwali twórcom dodawać narrację w ponad 70 językach. Aplikacja integruje się również z OneDrive, dzięki czemu można importować i eksportować do niego pliki.