Jak to możliwe, że osoba odpowiedzialna za inwazję Rosji na Ukrainę i wydawanie rozkazów atakowania ludności cywilnej może być dla kogokolwiek ideałem mężczyzny? Odpowiedź tkwi w przekazach serwowanych chińskiej ludności przez kontrolowane przez rząd media, które robią z Władimira Putina przykład atrakcyjności i męskości, chociaż większość świata patrzy na niego jak dyktatora i mordercę niewinnych osób.

W ten oto sposób media społecznościowe zalała fala wyrazów uznania, uwielbienia czy nawet chęci poślubienia przywódcy Federacji Rosyjskiej. Jak można przeczytać we wpisach zakochanych fanek, Putin to ideał silnego i nieustępliwego mężczyzny, który jest na dodatek dobrze wyglądający, czarujący i niezawodny… ani słowa o agresji, okrucieństwie, manii wielkości i innych cechach, które widzi reszta świata.

- Zakochałam się właśnie w 70-letnim mężczyźnie. OMG on jest naprawdę przystojny! Nazywa się Putin - możemy przeczytać w jednym z postów na Weibo, do którego dotarł Insider, a to tylko kropla w morzu przykładów. Od początku inwazji w tym serwisie społecznościowym pojawiły się setki wpisów wychwalających urodę i urok Putina, a tag z jego nazwiskiem ma ponad 470 mln wyświetleń.

Zdziwieni? Pewnie tak, chociaż jak podkreślają eksperci zupełnie bezpodstawnie, bo Chińczycy od dłuższego czasu próbują walczyć z "niemęskością" młodych pokoleń, stawiając na wzorce w stylu wojskowym, więc Putin bardzo pasuje do ich propagandy. Szczególnie że można z niego zrobić również bohatera, który nie obawia się pokazywać swojej siły i przeciwstawić zepsutemu Zachodowi, a w taki właśnie sposób Chiny chcą prezentować się na scenie międzynarodowej.

Chińczycy od 2000 roku bardzo mocno próbują zostać światową superpotęgą, a od czasu dojścia do władzy Xi Jinpinga, stworzenie silnego, dominującego obrazu publicznego stało się ważniejsze niż kiedykolwiek. W tym samym czasie Putin kreuje się na macho i potężnego samca alfa. Stał się idolem wielu kobiet w Chinach, bo sprawia wrażenie silnego lidera, który prowadzi kraj we właściwym kierunku - komentuje prof. Angelina Chin z Pomona College w wypowiedzi dla Insidera, wskazując na słynne już zdjęcia Putina bez koszulki.

Taki obraz męskości idealnie komponuje się z wizją i planami Chin, które coraz aktywniej walczą ze zjawiskiem nazywanym przez nie "feminizacją" mężczyzn, reformując choćby zajęcia wychowania fizycznego w szkołach czy zakazując publikowania w mediach "anormalnej estetyki".