Siedemdziesiąta edycja konkursu Miss World odbywała się z przygodami. Pierwotnie została zaplanowana na grudzień minionego roku, ale ja wiele innych wydarzeń przegrała w starciu z epidemią koronawirusa. Kandydatki musiały więc poczekać kilka miesięcy, ale ostatecznie spotkały się w Portoryko, a 16 marca odbyła się finałowa gala. Zakończyła się ona wielkim sukcesem Polki, którą okrzyknięto najpiękniejszą kobietą świata.

 

Do rywalizacji o koronę najpiękniejszej stanęło czterdzieści kobiet z całego świata. Mimo, że konkurencja była ogromna, to właśnie Karolina Bielawska najmocniej oczarowała jury i otrzymała koronę 70. Miss World.

 

Karolina Bielawska ma 23 lata. Urodziła się 11 kwietnia 1999 w Łodzi. Mieszka w swoim rodzinnym mieście do dzisiaj i studiuje na Politechnice Łódzkiej, gdzie pisze pracę magisterską Master of Business Studies na kierunku International Faculty of Engineering. Od kilku lat pracuje także jako modelka.

Karolina Bielawska została Miss World

Od Miss World wymaga się angażowania w kampanie społeczne i charytatywne, ale Karolina Bielawska jest już znana z wcześniejszej działalności na tym polu. Warto wspomnieć o akcji Korona z głowy, polegającej na niesieniu pomocy różnego typu, osobom borykającymi się z problemami w czasie pandemii. Dała się również poznać jako aktywna ambasadorka kampanii Dotykam-Wygrywam, której celem jest edukacyjna działalność w społeczeństwie i uświadamianie o konieczności i sposobach walki z rakiem piersi.

 

W Łodzi jest doskonale znana z akcji Zupa Na Pietrynie, która zapewnia stałą pomoc osobom bezdomnym, a także uświadamia społeczeństwo o skali tego problemu i walczy z wykluczeniem społecznym. W każdą niedzielę dostarczają ciepłe posiłki, paczki żywnościowe, napoje, odzież, maseczki, porady prawne i profesjonalną pomoc medyczną dla prawie 300 potrzebujących osób. Wiele z tych osób nie miało dostępu do szczepionki przeciw COVID-19, ale dzięki staraniom ludzi zaangażowanych w ten projekt udało się otrzymać rządowe pozwolenie dla ponad 400 osób na szczepienia. W ramach projektu zbudowano także pierwszą Łazienkę Społeczną dla osób bezdomnych w Łodzi.

Jak sama powiedziała mediom po konkursie, była w szoku, kiedy usłyszała swoje nazwisko, wyczytane przez prowadzących galę. Polska Miss World nie kryła swojego wzruszenia i rozpłakała się w czasie koronacji. Zgodnie z tradycją, koronę otrzymała z rąk poprzedniej najpiękniejszej kobiety świata - Toni-Ann Singh z Jamajki.

 
Kiedy usłyszałam moje nazwisko, byłam w szoku. Nie mogę w to uwierzyć. Mam zaszczyt nosić koronę Miss World i nie mogę się doczekać, aż zabiorę się do pracy. Zapamiętam ten niesamowity konkurs w Portoryko do końca życia. – powiedziała mediom Karolina Bielawska, w pierwszym wywiadzie udzielonym w roli Miss World.

Pierwszą wicemiss została reprezentantka USA - Shree Saini, a drugą Olivia Yace z Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej.

 

W czasie gali nie zabrakło gestów skierowanych pod adresem Ukrainy masakrowanej rosyjską inwazją. Wszystkie kandydatki do korony Miss World pojawiły się na scenie ze świecami, oznaczającymi solidarność z narodem ukraińskim.

Korona Miss World trafia do Polki drugi raz w dziejach tego konkursu. Poprzednio tytułem została wyróżniona Aneta Kręglicka. W lipcu 1989 zdobyła ona tytuł Miss Polonia, a we wrześniu – I wicemiss w konkursie Miss International w Tokio. 22 listopada 1989 została okrzyknięta Miss Świata na gali finałowej organizowanej w Hongkongu.

Po sukcesach w kilku konkursach piękności próbowano ją namówić do reprezentowania Polski w Eurowizji, ale nie podjęła się tej roli i odrzuciła ofertę.