Firmy związane z tym rynkiem wkrótce będą mogły również otwierać rachunki w ukraińskich bankach. Od czasu inwazji Rosji świat wysłał Ukrainie około 100 milionów dolarów darowizn w postaci kryptowalut.

Podpisanie tej ustawy przez prezydenta to kolejny ważny krok w kierunku wydobycia sektora kryptowalut z cienia i uruchomienia legalnego rynku wirtualnych aktywów na Ukrainie – napisało ukraińskie Ministerstwo Transformacji Cyfrowej w komunikacie o podpisaniu ustawy.

Kryptowaluta, technicznie rzecz ujmując, nie była nielegalna na Ukrainie (stąd miliony darowizn i status kraju jako wiodącego kraju do adopcji kryptowalut), ale aktywa cyfrowe na Ukrainie działają w legalnej szarej strefie. Dla przykładu ani osoby indywidualne, ani firmy na Ukrainie nie mogą posiadać ani handlować kryptowalutami na rynku.

Wzrost przestępczości związanej z kryptowalutami i pranie brudnych pieniędzy na Ukrainie i w Europie Wschodniej w ostatnich latach doprowadził do tego, że rząd zaczął zdecydowanie rozprawiać się z branżą.

Nowe prawo określa ramy dla istnienia rozwijającego się ukraińskiego przemysłu krypto, a także wykorzystuje Narodowy Bank Ukrainy i jego Narodową Komisję ds. Papierów Wartościowych i Giełd do pełnienia funkcji regulatorów. Otwiera również drogę do powstania szczegółowych przepisów i kodeksu podatkowego dotyczącego kryptowalut.