W tym tygodniu anonimowe źródło poinformowało czeski portal o grach Vortex, że członkowie GSC Game World, dewelopera Stalker 2, udali się do Pragi, aby ubiegać się o licencję biznesową. Studio znajduje się obecnie w stolicy Ukrainy, która od czasu inwazji Rosji na ten kraj jest nieustannie atakowana.

Pierwsze raporty pochodziły od Pavela Dobrovsky'ego z Retro Nation i innych osób związanych z czeskim przemysłem gier. Pavel Barák z Czeskiego Stowarzyszenia Twórców Gier powiedział, że grupa rozpoczęła negocjacje z GSC po tym, jak rozważała przeprowadzkę z Ukrainy do sąsiedniego kraju.

Początkowo Stalker 2 miał zostać wydany w kwietniu na PC i konsole Xbox Series, ale został opóźniony do grudnia. Wkrótce po inwazji Rosji na Ukrainę deweloper potwierdził, że tymczasowo wstrzymał rozwój, aby zająć się innymi sprawami.

Na początku tego miesiąca GSC dokonał również subtelnej zmiany tytułu Stalkera 2, zmieniając podtytuł z „Heart of Chernobyl" na „Heart of Czarnobyl". Pierwsza to angielska transliteracja rosyjskiej nazwy tytułowego miasta, druga to pisownia ukraińska.