Ashley Velez i Reece Young złożyli pozew zbiorowy przeciwko TikTokowi i spółce macierzystej Bytedance. W trakcie wykonywania swoich obowiązków byli zatrudniani przez zewnętrznych wykonawców Telus International i Atrium z siedzibą w Nowym Jorku.

W pozwie stwierdzono, że TikTok i ByteDance naruszyły kalifornijskie prawo pracy, nie zapewniając Velezowi i Youngowi odpowiedniego wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego w pracy, która polegała na oglądaniu „wielu aktów ekstremalnej i obrazowej przemocy". Musieli także przebrnąć przez mowę nienawiści i teorie spiskowe, które według prawników miały negatywny wpływ na ich samopoczucie psychiczne.

Powodowie twierdzą, że pozwolono im tylko na dwie 15-minutowe przerwy w ich 12-godzinnym dniu pracy i musieli przeglądać filmy nie krócej niż 25 sekund, zanim zdecydowali, czy treść naruszała zasady TikTok. Moderatorzy często oglądali więcej niż jeden film na raz, aby spełnić limity, mówi pozew, oskarżając TikTok o narzucanie wysokich „standardów produktywności" moderatorom.

Obaj mężczyźni twierdzą, że musieli zapłacić za poradę psychologa, aby poradzić sobie obciążeniem w pracy. Jednak terapia była bardzo utrudniona, ponieważ musieli podpisać umowy o zachowaniu poufności, które uniemożliwiały im omawianie szczegółów swojej pracy.

W pozwie zwrócono także uwagę na fakt, że TikTok i ByteDance nie podjęły żadnych wysiłków, aby zapewnić „odpowiednie środki łagodzące", aby pomóc pracownikom radzić sobie z ekstremalnymi treściami, na które byli narażeni.

W grudniu zeszłego roku inny moderator TikTok złożył podobny pozew przeciwko firmie i Bytedance, ale sprawa została umorzona w zeszłym miesiącu po zwolnieniu powoda/

W 2018 roku moderator treści Facebooka pozwał sieć społecznościową po tym, jak „stała i nieograniczona ekspozycja na wysoce toksyczne i wyjątkowo niepokojące obrazy w miejscu pracy" spowodowała PTSD (zespół stresu pourazowego). Facebook uregulował sprawę wypłacając 52 miliony dolarów.