W czerwcu tego roku właściciele konsol PlayStation otrzymają nowe opcje, które powstaną z połączenia dotychczasowych PlayStation Plus i PlayStation Now w zupełnie nową usługę… o starej nazwie PlayStation Plus. Ta, jak chwali się producent, zapewni użytkownikom konsol, ale i pecetów na całym świecie, dostęp do szerszego katalogu gier na trzech poziomach członkostwa: PlayStation Plus Essential, PlayStation Plus Extra oraz PlayStation Plus Premium. 

Dzięki nowej usłudze strumieniowania gracze będą mieli dostęp do bibliotek tytułów z poprzednich generacji konsoli – PlayStation, PlayStation 2 i PSP – z poziomu PlayStation 4, PlayStation 5 oraz PC. 

Nowe poziomy PS Plus zadebiutują w czerwcu w Azji, a następnie w Ameryce Północnej, Europie i reszcie świata. W ramach ich premiery PlayStation Now nie będzie już dostępne jako samodzielna usługa, co z naszej perspektywy nie jest dużą stratą, ponieważ możliwość grania w chmurze Sony nigdy nie była oficjalnie dostępna w Polsce. 

PlayStation Plus Essential wyceniono na 8,99 EUR miesięcznie i zawiera te same korzyści co obecne PlayStation Plus, z dostępem online dla wielu graczy, dwiema grami do pobrania w miesiącu, rabatami i przechowywaniem save'ów w chmurze. Tutaj praktycznie nie uświadczymy żadnych zmian. 

PlayStation Plus Extra to nowy poziom, który zawiera wszystkie korzyści PS Plus Essential i dodaje do tego do 400 gier na PS4 lub PS5. Gry z tego poziomu są również dostępne do pobrania, a cena wersji Extra wyniesie 13,99 EUR miesięcznie. 

Trzeci poziom to PlayStation Plus Premium, wyceniony na 16,99 EUR miesięcznie. Opcja ta obejmuje te same korzyści co w Essential i Extra, a także 340 dodatkowych gier, w tym wybrane tytuły PS3 dla streamingu w chmurze. Pojawi się katalog klasycznych gier dostępnych zarówno w opcjach przesyłania strumieniowego, jak i pobierania, w tym oryginalne gry na PlayStation, PS2 i PSP. Na tym poziomie dostępne będą również ograniczone czasowo wersje próbne gier, dzięki czemu właściciele PlayStation będą mogli wypróbować określone tytuły, zanim je kupią.

W dniu premiery Sony planuje wprowadzić takie gry jak Death Stranding, God of War, Marvel's Spider-Man, Marvel's Spider-Man: Miles Morales, Mortal Kombat 11 i Returnal. Sony nie udostępni jednak swoich nadchodzących ekskluzywnych gier PlayStation w dniu premiery za pośrednictwem tej usługi, jak czyni to Microsoft w ramach Xbox Game Pass.

Na razie trudno oceniać opłacalność nowej usługi Sony, ale na pierwszy rzut oka wydaje się ona mniej atrakcyjna od konkurencyjnego Xbox Game Pass, które jest tańsze i oferuje gry wydawane przez giganta z Redmond w dniu premiery. Na ocenę przyjdzie jednak czas po premierze.