Od lat zwraca się uwagę na korzyści, jakie niesie za sobą bieganie dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Pozwala oderwać myśli od codzienności, wpływa na lepszy sen, poprawia koncentrację. Ma też duży wpływ na zdrowie organizmu. Wzmacnia wytrzymałość i stan kości, poprawia kondycję, wspomaga układ krążenia, redukuje tkankę tłuszczową i modeluje sylwetkę.

 

Jak każdy inny trening aerobowy, bieganie zwiększa pojemność płuc i wzmacnia mięśnie układu oddechowego. Z badań Amerykańskiego Towarzystwo Chorób Klatki Piersiowej (ATS) wynika, że u osób wysportowanych spadek wydajności płuc jest z wiekiem najwolniejszy. Naukowcy odkryli, że osoby, które mało się ruszały, doświadczały również największego spadku wydolności płuc.

Korzyści z ćwiczenia na bieżni

Choć korzyści z biegania jest tak wiele, często brakuje motywacji, by wyjść na zewnątrz i uprawiać jogging. Czasem problemem jest brak czasu, czasem niesprzyjająca aura za oknem. Jeśli chcesz pozbyć się wymówek, zdecyduj się na zakup bieżni domowej. To najlepszy sprzęt do kompleksowego treningu całego ciała. Dzięki profesjonalnym amortyzatorom, bieżnia nie obciąża stawów tak bardzo, jak ma to miejsce podczas biegania w terenie po twardej nawierzchni. Nowoczesne sprzęty nie zajmują dużo miejsca – swobodnie możesz postawić ją w sypialni, salonie czy niewielkiej siłowni zaaranżowanej w pokoju, piwnicy lub garażu.

Co wziąć pod uwagę, wybierając bieżnię do domu?

Wybór odpowiedniej bieżni musisz poprzedzić analizą potrzeb. Sprzęty różnią się między sobą przede wszystkim konstrukcją, wykorzystanymi technologiami oraz sposobem działania. Zastanów się, na czym najbardziej ci zależy. Tutaj istotną rolę odgrywają konsole. Odpowiedz sobie na pytanie, czy chcesz podczas treningu śledzić postępy i korzystać z planów treningowych, potrzebujesz wirtualnego trenera, który poprowadzi cię podczas ćwiczeń i zmotywuje do biegania, a może, biegając, chcesz oglądać filmy i programy rozrywkowe? Ustal, czy wystarczy ci prosta konsola z podstawowymi funkcjami, czy może bardziej zaawansowana, która urozmaici trening.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 


Wybierając bieżnię, weź pod uwagę parametry, w tym maksymalną prędkość i kąt nachylenia. System nachylenia umożliwia podniesienie lub nawet opuszczenie bieżni poniżej poziomu 0°, co pozwala spalić więcej kalorii, wzmocnić mięśnie nóg czy pośladków efektywniej niż w przypadku biegu i marszu na poziomo ustawionym pasie biegowym. Sprawdź parametr wagi – mniejsze bieżnie mogą być przeznaczone dla osób o różnych wagach, np. poniżej 100 kg. Na koniec zwróć uwagę na ergonomię: przydać może się miejsce na butelkę z wodą czy smartfona. Z pozoru błahe rozwiązania, znacząco ułatwiają ćwiczenia i wpływają na komfort treningu.

Cicha bieżnia do domu

W domu świetnie sprawdzi się bieżnia MyRun. Została stworzona przez Technogym we współpracy z najlepszymi specjalistami i profesjonalnymi biegaczami. To pierwsza bieżnia, która „uczy" prawidłowej techniki biegu oraz chodu za pomocą specjalnej aplikacji. Docenisz ją, jeśli lubisz elastyczne rozwiązania. MyRun można bez problemu przestawić z jednego pokoju do drugiego – posiada specjalne kółka, które to ułatwiają. Minimalistyczny i jednocześnie elegancki design sprawia, że bieżnia wpisuje się w każdą przestrzeń. Do tego jest łatwa w obsłudze i zapewnia wyjątkowo cichą pracę, nie generując dużego szumu nawet przy prędkości 20 km/h.

Po podłączeniu tabletu i zainstalowaniu aplikacji Technogym Live, bieżnia pozwala śledzić ćwiczenia wideo, automatycznie dostosowuje prędkość i nachylenie do indywidualnej sesji treningowej, a także monitoruje tętno po połączeniu z czytnikiem. MyRun pozwala wybrać ulubioną trasę i biegać, otaczając się zachwycającymi krajobrazami czy słuchając ulubionej muzyki. MyRun jest również zintegrowana z takimi aplikacjami jak Zwift czy TrainingPeaks, z których korzystają biegacze na całym świecie.

Bieżnia z dostępem do rozrywki

Szukając wyszukanego designu, a jednocześnie najnowocześniejszych technologii, możesz wybrać bieżnię Run Personal Technogym. Zaprojektowana przez słynnego włoskiego projektanta Antonio Citterio, świetnie sprawdzi się w nowoczesnych przestrzeniach. Bieżnia wyposażona jest w 21,5-calowy ekran, który pozwala na połączenie treningu z rozrywką. Ćwiczenia możesz umilić sobie surfowaniem w Internecie, słuchaniem muzyki czy oglądaniem ulubionych programów. Powierzchnia do biegania wyposażona jest w specjalną amortyzację, absorbującą uderzenia stóp o podłoże. Bieżnia posiada obszerną bibliotekę sesji ćwiczeń i treningów z trenerem i oferuje nachylenie do 15 proc. Efekty wizualne i dźwiękowe zapewniają wbudowane głośniki i monitor FULL HD.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Jeśli zależy ci na większej ilości miejsca do biegania, wybierz bieżnię Excite Live Run. Bieżnia wyróżnia się największą powierzchnią do biegania w stosunku do rozmiarów urządzenia, a do tego zapewnia prędkość 25 km/h. Prędkość i nachylenie można zmieniać dzięki wygodnym joytickom. W połączeniu z multimedialną platformą Technogym Live, sprzęt oferuje wiele możliwości treningowych i rozrywkowych. W skład Technogym Live wchodzą: Sessions, Routines i Outdoors.  Sessions dają możliwość wybrania odpowiedniej sesji z trenerem personalnym, który krok po kroku prowadzi przez cały trening, motywując nas do wysiłku. Routines to ćwiczenia, których intensywność jest automatycznie ustawiana przez sprzęt na podstawie zebranych z wideo danych. Outdoors pozwala ćwiczyć wśród takich krajobrazów, jakie lubisz: miejskich lub naturalnych.

Własna bieżnia to duża wygoda i możliwość ćwiczenia o każdej porze dnia, bez względu na warunki pogodowe, takie jak śnieg, deszcz, mróz czy silny wiatr. Nowoczesne rozwiązania sprawiają, że możesz we własnym domu i tylko na jednym sprzęcie zadbać o zdrowie, samopoczucie i przekraczać własne granice.