Twitter potwierdził, że przycisk edycji jest w drodze. Z oświadczenia wynika, że: „pracuje nad funkcją edycji od zeszłego roku".

Wraz z ogłoszeniem tej zaskakującej informacji, poznaliśmy makietę funkcji, którą Twitter przetestuje najpierw z subskrybentami Twitter Blue i tu uwaga… „w nadchodzących miesiącach".

Funkcja edycji tweetówFunkcja edycji tweetów Fot. Twitter

Twitter twierdzi także, że nie jest to wynikiem słynnej już ankiety przeprowadzonej przez Elona Muska na jego profilu. Jak zapewne wiecie, miliarder stał się niedawno największym udziałowcem spółki i natychmiast zapytał swoich obserwatorów, czy Twitter powinien wdrożyć od dawna oczekiwaną funkcję.

W osobnym wątku szef działu produktów konsumenckich firmy Jay Sullivan napisał, że przycisk edycji „był najbardziej pożądaną funkcją Twittera od wielu lat".

Stoi to w zdecydowanej sprzeczności ze słowami współzałożyciela Twittera. Jeszcze w 2020 roku, Jack Dorsey, stwierdził przecież, że „prawdopodobnie" nigdy się to nie wydarzy, mimo że wcześniej wydawał się otwarty na ten pomysł.

Szefowie Twittera tłumaczą od lat, że brak funkcji edytowania ma ich zdaniem sens ze względu na wiarygodność przekazu, a poza tym podąża za atmosferą z początków serwisu, kiedy opierał się na zamyśle szybkiej usługi z niedługim tekstem, możliwym do opublikowania w kilka sekund. Warto przypomnieć, że wtedy mocno bazowano na niezwykle popularnych SMS-ach i podobnie jak one, także pierwsze tweety miały długość maksymalnie 144 znaków, bez możliwości dodawania zdjęć i multimediów.

Trzeba też pamiętać, że Facebook wprowadzając opcję edycji postów, wybrnął z tematu bardzo prostym zabiegiem. Po prostu widać każdą edycję wpisu (jest dołączany komunikat) oraz komentarzy i to wpływa na wiarygodność wypowiedzi.

Testy nowej opcji rozpoczną się na ograniczonej grupie subskrybentów Twitter Blue. Usługa kosztująca 2,99 USD miesięcznie zapewnia subskrybentom dodatkowe funkcje, takie jak możliwość „cofania" tweetów i dostęp do zdjęć profilowych NFT. To oczywiście nie oznacza, że edytowanie nie zostanie wprowadzone jako powszechna funkcjonalność w całym serwisie społecznościowym.