Oczywiście wspomniany wyżej widowiskowy efekt spowolnienia czasu podczas walki, noszący nazwę bullet time nie był jedyną rzeczą, za jaką produkcję Remedy pokochali gracze na całym świecie. Na jej renomę zapracowała także nietuzinkowa fabuła, mroczny nastrój i świetnie skonstruowana postać głównego i zarazem tytułowego bohatera Maxa Payne.

Wydany w 2001 roku Max Payne był grą, która umocniła pozycję Remedy w branży producentów gier wideo i określiła też chyba specyficzny styl ich kolejnych produkcji i opowiadanych historii. Dwa lata później do sklepów trafiła kontynuacja przygód nowojorskiego policjanta, nosząca tytuł The Fall of Max Payne.

Wydawcą obu tytułów była firma Rockstar, która wiele lat później zdecydowała się na samodzielne wydanie trzeciej i jak na tę chwilę ostatniej części Maxa Payne. W tej odsłonie ukazał się on jako zupełnie inny bohater – dużo starszy, łysy, twardy i bezwzględny.

Po co o tym wspominam?  Remedy niespodziewanie zapowiedziało, że powstają odnowione wersje Max Payne i Max Payne 2: The Fall of Max Payne. Fińskie studio poinformowało, że współpracuje z Rockstar Games, aby w pełni zremasterować dwie pierwsze gry z kultowej serii trzecioosobowych strzelanek i wydać je na PC, PlayStation 5 i Xbox Series X/S.

Zgodnie z nową umową wydawniczą między obiema firmami, Rockstar sfinansuje produkcję. Remedy przebuduje gry w swoim własnym silniku Northlight Engine, tym samym, którego użyto w ich najnowszym tytule, Control. Prawie trzy lata po premierze w 2019 roku Control jest nadal jedną z najlepiej wyglądających gier zarówno na PC, jak i konsole, a to dzięki implementacji ray tracingu.

„Byliśmy podekscytowani, gdy nasi długoletni przyjaciele z Remedy zwrócili się do nas z prośbą o odświeżenie oryginalnych gier Max Payne. Jesteśmy wielkimi fanami pracy, którą zespół Remedy stworzył przez lata i nie możemy się doczekać, aby zagrać w te nowe wersje – powiedział współzałożyciel Rockstar Games, Sam Houser.

Myślę, że fani także podzielają zdanie szefa Rockstar i nie mogą doczekać się, żeby wrócić do przygód Maxa.