Można pomyśleć, że Meta porzuciła swoje plany dotyczące cyfrowej waluty po wielkiej klapie, jaką była Libra, przemianowana następnie na Diem, niefortunna kryptowaluta, która oficjalnie upadła na początku tego roku. Okazuje się jednak, że Meta nadal wierzy w potencjał walut cyfrowych i już planuje wiele nowych ofert w tym obszarze.

Mówi się, że Meta planuje wprowadzić do swoich aplikacji różne wirtualne „monety, tokeny i usługi pożyczkowe" – w sam raz na mglistą koncepcję „Metaverse" opartą na VR, którą dyrektor generalny Mark Zuckerberg i spółka starają się spopularyzować.

Na uwagę zasługuje szczególnie jedna wirtualna waluta, która na cześć szefa Meta została nazwana „Zuck Bucks". Jak donosi Ars Technika, walutą nie będzie Libra 2.0, ale zamiast tego będzie tokenem innym niż blockchain, który byłby w pełni kontrolowany przez Meta. Jako przykład Ars używa waluty z gry Roblox, noszącej nazwę Robux, ale jest też więcej przykładów i obejmują one choćby: V-bucks w Fortnite, złoto z World of Warcraft lub jakikolwiek inny token w grze, który można wymienić na wirtualne towary i usługi.

Nie mając ostatecznej pewności czym będzie Metaverse, nie możemy powiedzieć, do czego mógłby zostać użyty Zuck Bucks. Jednak nie ma się co spodziewać szczególnego odchylenia od innych, już ustalonych walut w aplikacjach, takich jak te wymienione wcześniej.

Oprócz Zuck Bucks, Meta rzekomo rozwija także tokeny „społecznościowe", które mają na celu nagradzanie użytkowników za wkład w rozwój platformy. W fazie rozwoju są też podobno „Monety twórców", które mają być powiązane z wpływowymi osobami na Instagramie. Nie jest jasne, w jaki sposób trafią one do influencerów lub ich obserwatorów.

Meta ma też pomysł na ekspansję na rzeczywistym rynku finansowym, a środkiem do tego celu mają być kredyty dla małych firm, przyznawane na atrakcyjnych zasadach.

Nie wiadomo, czy którykolwiek z tych projektów ujrzy światło dzienne. Tak czy inaczej, jasne jest, że Zuckerberg i jego spółka mają teraz dużo pomysłów i warto obserwować, jak się rozwiną i czy zostaną zrealizowane.