Amiga 500 zadebiutowała na rynku w 1987 roku. Ten 16-bitowy komputer zadziwił świat i sprawił, że ludzie oszaleli na jego punkcie. Na sukces zapracowała bardzo przemyślana konstrukcja, gdyż komputer zintegrowano w tym wypadku z klawiaturą i napędem dyskietek oraz oszałamiające jak na tamte czasy możliwości. Gry powstające na ten komputer bawią do dzisiaj, a w wielu przypadkach stały się protoplastami przyszłych wielkich serii. Wystarczy wymienić chociażby The Settlers!

Obecnie można ja kupić na rynku wtórnym lub podziwiać na wszelkiego rodzaju wystawach lub imprezach retro. Gier wciąż jest bez liku. Nie każdy jednak ma odwagę i pieniądze, żeby zdecydować się na kosztowny w tej chwili sprzęt z epoki. W związku z tym warto zainteresować się bardzo ciekawą alternatywą w postaci THEA500 Mini.

O komputerze tym głośno jest już od zeszłego roku, ale dopiero teraz trafił on do sprzedaży. Za jego powstanie odpowiada ekipa z Retro Games, które wcześniej przygotowało nowoczesny odpowiednik Commodore 64, któremu nadano nazwę THEC64 Mini.

THEA500 Mini to oczywiście nowoczesne podzespoły, ale użyte w szczytnym celu – naśladowania Amigi 500 i powrotu jej świetnych gier.  

Obudowa przypomina do złudzenia oryginalny komputer z lat 80-tych. Zresztą nie tylko ona, gdyż dwuprzyciskowa myszka jest wierną kopia swojego przodka sprzed wielu lat. W pudełku znajduje się także zupełnie nowy, wyposażony w 8 przycisków kontroler.

W pamięci komputera znajduje się 25 klasycznych gier z Amigi. Jednak, jeśli to komuś nie wystarczy istnieje możliwość wzbogacenia bazy za pomocą własnych gier, zainstalowanych na pamięci USB przy pomocy WHDLoad. Wyjmując THEA500 Mini z pudełka mamy do dyspozycji takie gry jak: Alien breed 3D, Another World, ATR: All terrain Racing, Battle Chess, Cadaver, Kick Off 2, Pinball Dreams, Simon the Sorcerer, Speedball 2: Brutal Deluxe, The Chaos Engine, Worms: The Director's Cut, Zool: Ninja Of The ''Nth'' Dimension.

 

THEA500 Mini wyposażono w możliwość zapisywania postępów w grze, a więc nie trzeba będzie rozpoczynać rozgrywki za każdym razem od początku. Komputer wyposażono w trzy złącza USB oraz HDMI. Dzięki temu ostatniemu, komputer podłączymy do każdego współczesnego telewizora lub monitora. Wszystkie gry działają w rozdzielczości 720p przy 50 lub 60 Hz. Producent zadbał też o skalowanie do pełnego ekranu niezależnie od wielkości wyświetlacza oraz dodał filtr CRT, dzięki czemu można się poczuć jak przed laty.