Niestety taka przeprowadzka wcale nie jest łatwa, bo nie dotyczy samego przeniesienia produkcji. Chiny miały dziesięciolecia na wprowadzenie korzystnej polityki rządu, a tania siła robocza w regionie jest obfita.

Apple produkuje obecnie niektóre telefony iPhone 13 w Indiach, a ich wytwarzaniem zajmuje się Foxconn. Fabryka znajduje się w mieście Sriperumbudur w południowym stanie Tamil Nadu.

Apple od lat stara się zmniejszyć swoją zależność od Chin, ale dzieje się to niezmiernie wolno. Według szacunków Counterpoint Research, w 2021 roku Chiny odpowiadały za 95,3 procent globalnej działalności produkcyjnej Apple.

Jeśli Indie chcą stać się konkurencyjne, będą musiały więcej zainwestować w transport i logistykę oraz wdrożyć jeszcze bardziej przyjazne stosunki handlowe z krajami zachodnimi. W przeszłości problemem były również spory pracownicze i płacowe.

Jest też możliwość, że w Indiach będą powstawały iPhone'y starszych generacji, a w międzyczasie nastąpi dostosowywanie prawa oraz elementów logistycznych do wymogów najnowszych technologii. Oczekuje się, że pierwszy sklep detaliczny firmy w regionie zostanie otwarty jeszcze tego lata, kiedy Indie będą świętować swoją niepodległość.