Najnowszy projekt NASA i Nissana może być prawdziwym game changerem dla samochodów elektrycznych, których popularyzacja jest mocno ograniczona przez akumulatory oferujące zbyt małe zasięgi maksymalne. Amerykańska agencja kosmiczna ma zamiar to zmienić, dostarczając na rynek baterie o zdecydowanie wyższym zagęszczeniu energii niż rozwiązania litowo-jonowe, z których korzystamy obecnie w smartfonach, laptopach, innej elektronice czy właśnie samochodach elektrycznych.

A mowa o bateriach półprzewodnikowych, czyli takich, w których elektrolit płynny lub polimerowy zostaje zastąpiony elektrolitem stałym. Co ciekawe, zmiana ta pozwala na znaczne zmniejszenie wielkości akumulatora, bo akumulatory półprzewodnikowe zajmują połowę miejsca baterii litowo-jonowych tej samej pojemności, a do tego zamiast kilka godzin ładują się do pełna w jakieś 15 minut.

Co równie ważne, ich pojemność nie zmniejsza się z czasem, jak to ma miejsce w bateriach litowo-jonowych, a do tego wolne są od problemów z kwestiami bezpieczeństwa, np. nagrzewaniem się, niekontrolowanymi zapłonami czy wybuchami.

- Zamiast wziąć akumulator z półki, zdecydowaliśmy, że musimy go opracować od podstaw. Bateria półprzewodnikowa siarkowo-selenowa jest chłodna w dotyku i ognioodporna. Ma cieńszy profil niż baterie litowo-jonowe i jest lepszym magazynem energii. Może dostać w kość i nadal działa, często w mniej niż idealnych warunkach - komentuje jeden z zaangażowanych badaczy NASA, Rocco Viggiano.

Od Nissana dowiadujemy się z kolei, że program pilotażowy nowych akumulatorów przewidziany jest na 2024 roku, a masowa produkcja już na rok 2028, co jak na tak duży przełom technologiczny nie wydaje się odległym terminem.

Co warto podkreślić, współpraca NASA i producentów samochodowych to nic nowego, tyle że wcześniej to ci ostatni pomagali opracowywać rozwiązania dla agencji kosmicznej, a nie na odwrót - wystarczy wspomnieć choćby GM i Lockheed Martin, które opracowują załogowy łazik księżycowy do nadchodzącej misji Artemis, w ramach której człowiek ponownie stanąć ma na Księżycu.