Jak donosi Electrek, amerykański producent samochodów elektrycznych rozpoczęła sprzedaż Tesli Model Y w nowym wariancie Standard Range AWD, która wykorzystuje komórki 4680. Pojazd ten oferuje zasięg niespełna 450 km i rozpędza się do setki w 5 sekund.

Co najważniejsze, samochód ten jest o 3000 dolarów tańszy niż Long Range AWD. Co prawda mogą go w tej chwili nabyć jedynie pracownicy Tesli, ale firma obiecuje, że rozszerzy sprzedaż także na innych nabywców i stanie się to w przeciągu najbliższych tygodni.

Ten Model Y zawiera również kilka funkcji niespotykanych na żadnym poprzednim poziomie wyposażenia, takich jak magnetyczny środkowy podłokietnik i półka bagażowa. Tesla podobno dostarczyła w zeszłym tygodniu kilka tych pojazdów elektrycznych pracownikom podczas imprezy „Giga Rodeo" w Teksasie.

Ogniwa 4680 są dwa razy większe niż istniejące jednostki Tesli, ale mają pięciokrotnie większą pojemność. To pozwala Tesli albo rozszerzyć zasięg swoich pojazdów, albo użyć mniejszej liczby akumulatorów, aby utrzymać ten sam zasięg, potencjalnie zmniejszając koszty. W nowej wersji Model Y są one zaimplementowane w strukturalnym zestawie baterii, który powinien zmniejszyć złożoność i wagę, dodatkowo poprawiając wydajność.

Jako taki, ten Model Y jest nie tyle rozszerzeniem oferty, co ważnym krokiem w strategii produktowej Tesli. Chociaż może minąć trochę czasu, zanim nowa technologia akumulatorów dotrze do każdego pojazdu elektrycznego Tesli, powinna pomóc utrzymać ceny na rozsądnym poziomie, poprawić zasięg i ostatecznie doprowadzić do powstania legendarnego samochodu za 25 000 USD.