Według nowego badania korzystanie z telefonów komórkowych nie zwiększa częstości występowania guza mózgu. Badania potwierdzają wcześniejsze odkrycia, które wykluczają powiązanie pomiędzy użytkowaniem telefonów i zapadalnością na raka mózgu.

Badanie było bardzo istotne, ponieważ pojawiło się przekonanie, że wielki przyrost ilości telefonów komórkowych ma związek ze wzrostem zapadalności na raka mózgu, obserwowanym w latach 1995 – 2008. Dzięki przeprowadzonym badaniom z udziałem wielu pacjentów z tym rodzajem guza, wykluczono telefony komórkowe jako przyczynę.

W niedawnym badaniu naukowcy prześledzili stan zdrowia ponad miliona kobiet w Wielkiej Brytanii. Na tej podstawie naukowcy z Oxford Population Health i International Agency for Research on Cancer wysnuli wniosek, że nie ma zwiększonego ryzyka wystąpienia guzów mózgu u użytkowników telefonów komórkowych w porównaniu do tych, którzy nigdy z nich nie korzystali.

Wyniki te potwierdzają gromadzące się dowody, że korzystanie z telefonu komórkowego w zwykłych warunkach nie zwiększa ryzyka guza mózgu – stwierdziła w komunikacie prasowym jedna z autorek badania, Kirstin Pirie z Oxford Population Health’s Cancer Epidemiology Unit.

Jednak naukowcy ostrzegają, że ich badania nie wykluczają szkodliwości telefonów komórkowych w ogóle. Autorzy badania zauważyli, że osoby korzystające z telefonów komórkowych przez długi czas mogą zmniejszyć swoją ekspozycję na fale radiowe, używając zestawów głośnomówiących lub głośników.

Opisywane badania nie obejmowały dzieci ani nastolatków, ale inni badacze zbadali związek między używaniem telefonu komórkowego a ryzykiem guza mózgu w tych grupach i nie znaleźli żadnych niepokojących trendów.

Technologie mobilne są cały czas ulepszane, dzięki czemu nowsze generacje emitują znacznie niższą moc wyjściową. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę brak odpowiednich badań dla naprawdę hardkorowych użytkowników telefonów komórkowych, naukowcy zalecają ograniczanie niepotrzebnej ekspozycji na promieniowanie.

Podsumowując - nie ma dowodów na to, że telefony komórkowe, gdy są właściwie używane, powodują nowotwory. Mówimy tu o „zwykłej", codziennej ekspozycji spowodowanej obowiązkami zawodowymi i kontaktami z najbliższymi.

Naukowcy stwierdzają też, że najlepszą rzeczą jaką możemy zrobić dla zdrowia, jest odłożenie telefonu i ćwiczenia. Nawet 30 minut przeznaczone codziennie na spacery może mieć ogromne znaczenie dla naszej kondycji, samopoczucia oraz oczywiście zdrowia.