Anonymous jest bardzo aktywne od początku inwazji Putina na Ukrainę i choć ostatnio w temacie działań hakerskich zrobiło się nieco ciszej, to OpRussia wciąż trwa, a na kanałach związanych z kolektywem regularnie pojawiają się dane pochodzące z kolejnych ataków na rosyjskie firmy albo koncerny międzynarodowe, które nie zdecydowały się porzucić działalności w tym kraju.

Akcja ponownie należy do tych bardziej spektakularnych, a mówiąc precyzyjniej jej potencjalne skutki, bo hakerzy z grupy GhostSec włamali się do systemów Metrospectechnika, czyli dostawcy systemów dla każdego metra w Rosji, co daje im … kontrolę nad składami metra i dostęp do szczegółowych planów każdego budynku, na dowód czego przedstawiają odpowiednie screeny z oprogramowania.

Przyjrzeliśmy się dokładniej tym systemom i znaleźliśmy coś szalonego… sterowniki systemów oddymiania, wentylacji i temperatury każdego składu, systemów zasilania, pełne plany budynków i raporty z każdego składu - czytamy w poście.

Oznacza to, że hakerzy są w stanie całkowicie sparaliżować działanie metra w Rosji, dosłownie i w przenośni "zamrażając" składy, a także sprowokować wiele niebezpiecznych sytuacji. Raczej nie należy się jednak spodziewać celowego stwarzania zagrożenia dla ludności cywilnej, np. zmiany kursów na kolizyjne, bo byłoby to sprzeczne z dotychczasowymi działaniami i "zasadami" Anonymous.

Kolektyw już przy okazji ataku na Federalną Agencję Transportu Lotniczego "Rosaviatsia" wyjaśniał, że walczą z tyranem i nigdy nie atakują w sposób, który mógłby narazić cywilów: - Anonymous tego nie robi. Nigdy nie narazimy cywilów na niebezpieczeństwo - wyjaśniał przedstawiciel hakerów w poście na Twitterze.

Taki atak to jednak ogromny cios w cyberbezpieczeństwo kraju, szczególnie że do sieci wyciekło przy okazji wiele wrażliwych danych oraz propagandową machinę Kremla, bo jeśli każda stacja metra w Rosji nagle zacznie wyświetlać prawdziwe informacje o sytuacji w Ukrainie, to wiele osób może otworzyć oczy (już kilka lat temu mówiło się o tym, że w samej tylko Moskwie z metra korzysta dziennie między 7-9 mln pasażerów!).