Chociaż większość z nas najchętniej spędziłaby zbliżającą się majówkę na świeżym powietrzu, delektując się słońcem, dobrym towarzystwem i pysznym jedzeniem z grilla, to pogoda może mieć na ten temat inne zdanie. Dlatego lepiej mieć w pogotowiu plan B, a trudno wyobrazić sobie lepszy niż chwila relaksu z dobrą książką czy komiksem - w związku z tym przygotowaliśmy dla Was kolejny przegląd nowości komiksowych, z którego szczególnie zadowoleni będą fani Batmana, zombie i wyjątkowej twórczości Neila Gaimana, ale nie tylko. Miłego czytania!

Sandman. Pora mgieł. Tom 4

Władca Snów nie jest bogiem, ale ma władzę, o jakiej wielu bogów może tylko marzyć, rządzi ludzkimi snami... A jest to potężna władza, gdyż sny często kierują naszym życiem... a czasami je zastępują.

Neil Gaiman po prostu nie zawodzi - w końcu najbardziej prestiżowych nagród w świecie komiksu, tj. Eisnera, Harveya i Hugo, nie przyznaje się za nic, prawda? Ba, seria Sandman została też jako pierwszy komiks nagrodzona zarezerwowaną dla literatury World Fantasy Award, co jest chyba najlepszych potwierdzeniem, że mamy do czynienia z dziełem wyjątkowym. I trudno się z tym nie zgodzić, bo ta historia ludzkich kontaktów z Sandmanem, Władcą Snów – istotą, która wprawdzie nie jest bogiem, ale ma władzę, o jakiej wielu bogów może tylko marzyć, jest genialnym połączeniem mrocznego horroru z licznymi nawiązaniami kulturowo-religioznawczymi. W tomie zatytułowanym Pora mgieł znajdziemy opowieść o kluczu do piekieł, które Sandman dostaje od Lucyfera i postanawia przekazać dalej temu, kto okaże się godzien tak wielkiego daru. Do jego pałacu zjeżdżają się więc rzesze chętnych… bogowie i postaci znani z mitów i legend - kto przekona Władcę Snów?

Uniwersum DC. DCEased. Nadzieja na końcu świata

Równanie antyżycia zainfekowało ponad miliard ludzi na Ziemi. Jego ofiarami padli bohaterowie i złoczyńcy, zostały zarażone całe narody. Jednak armia nieumarłych prze naprzód, niszcząc wszystko na swojej drodze, bo wojna antyżycia dopiero się rozpoczyna!

DCEased nie jest najbardziej optymistyczną opowieścią o superbohaterach, ale DC zdążyło nas już przyzwyczaić do mroczniejszego niż u Marvela klimatu. Tym razem jest jednak bardzo źle, bo uniwersum musi zmierzyć się z równaniem antyżycia, które zainfekowało ponad miliard ludzi na Ziemi, zmieniając zwykłych ludzi, bohaterów i łotrów w… zombie. Co gorsze, zdecydowanie inteligentniejsze, a tym samym niebezpieczniejsze żywe trupy niż zazwyczaj, które z łatwością niszczą wszystko, co spotkają na swojej drodze. Czy Superman i Wonder Woman zdołają powstrzymać infekcję i ochronić niezarażonych, czy może sami dołączą do armii antyżycia?

Zabierz komiks na majówkę - te tomy to pewniaki!Zabierz komiks na majówkę - te tomy to pewniaki! Fot. Egmont

Sandman Uniwersum. Dom Szeptów – Ananse, tom 2

Erzulie znalazła się w nieciekawej sytuacji: na świecie szaleje magiczna epidemia, a jej sprawca, Szankpanna – pan morów i plag – rośnie w siłę. Bogini zwraca się o pomoc do Anansego, pajęczego władcy opowieści, lecz ten ma własne plany…

Jeśli po Porze mgieł będziecie mieć ochotę na więcej sennego uniwersum Sandmana (a gwarantuję, że tak właśnie będzie!), to powinniście zwrócić uwagę na Dom Szeptów z Uniwersum Sandman, opowiadający historię bogini voodoo Erzulie. Ta znalazła się w bardzo trudnej sytuacji, bo w obliczu szalejącej na świecie magicznej epidemii i rosnącego w siłę przeciwnika, musi szukać sojuszników. Szybko okazuje się jednak, że wybór Anansego, pajęczego władcy opowieści, był najgorszym z możliwych, bo ten dba tylko o własny interes i plany, nawet jeśli oznacza to koniec Erzulie - nawet bogowie nie żyją wiecznie! Scenariusz albumu stworzyli kanadyjska pisarka Nalo Hopkinson, znana z opowieści korzystających z duchowej tradycji ludów karaibskich oraz brytyjski specjalista od horrorów Dan Watter.

Batman Metal. Batman Death Metal, tom 3

Batman, Superman i Wonder Woman trafili do światów w mrocznym multiwersum wzorowanych na Kryzysach, do jakich doszło w ich świecie. Po drodze natknęli się na nieoczekiwanego sojusznika w osobie Pierwszego Superboya. Czy to jednak wystarczy, aby pokonać wszechmocnego Batmana, Który się Śmieje?

Bohaterowie przegrali z Batmanem, Który się Śmieje - dodatkowo wzmocnionym mocą Doktora Manhattana - bitwę o losy multiwersum i musieli ukryć się w podziemiu, żeby przegrupować siły, a później swój diabelski plan postanowili zrealizować Lex Luthor i Lobo. Trzeci tom kontynuuje tę historię stworzoną przez Scotta Snydera i Grega Capullo, ale jednocześnie zaskakuje swoim rozmachem i ciekawymi rozwiązaniami, bo zanim dowiemy się, co znaleźli bohaterowie w mrocznym multiwersum i poznamy ich nieoczekiwanego sojusznika w walce z Batmanem, Który się Śmieje, a mianowicie Pierwszego Superboya, zmierzymy się z… wyrzutami sumienia Lexa Luthora, który pragnie odkupić swoje winy i dołączyć do Ligi sprawiedliwości. Czy pod wodzą Nightwinga, który niespodziewanie odzyskuje pamięć i staje na czele zespołu, uda się połączyć tę mieszankę wybuchową i pokonać Batmana, Który się Śmieje? A może niejasne intencje Lobo, który ma do odegrania ważną rolę, zniweczą wszystkie działania?

Zabierz komiks na majówkę - te tomy to pewniaki!Zabierz komiks na majówkę - te tomy to pewniaki! Fot. Egmont

DC Deluxe. Batman – Ego i inne opowieści

Wyjątkowy album, w którym zebrano opowieści o Batmanie autorstwa znakomitego

amerykańskiego scenarzysty i rysownika Darwyna Cooke’a - to wybitny scenarzysta i rysownik, który za swoją twórczość otrzymał trzynaście Nagród Eisnera, dziewięć Nagród Harveya i pięć Nagród Shustera!

A jeśli macie ochotę na Batmana, ale bardziej uporządkowanego i mniej pokręconego niż seria Batman Death Metal, która z pewnością nie jest dla każdego, to Ego i inne opowieści może być strzałem w dziesiątkę. To zbiór opowiadań świetnego scenarzysty i rysownika Darwyna Cooke’a, który traktuje Mrocznego Rycerza zdecydowanie bardziej kanonicznie, skupiając się na detektywistycznej działalności bohatera. W tytułowym tomie Batman: Ego bohater przeprowadza autopsychoanalizę, aby poznać prawdę o samym sobie, w Batman/Spiri" stawia czoła sojuszowi najgorszych łotrów, w W Wielkim Skoku Seliny po raz kolejny podąży tropem Catwoman, a w innych czekają go przygody z udziałem najsłynniejszych postaci Gotham - Robina, komisarza Gordona, Jokera czy Harley Quinn.

Uniwersum DC. Batman Detective Comics #1027

W 1939 roku w 27. numerze magazynu komiksowego „Detective Comics" zadebiutowała tajemnicza postać znana jako Bat-Man - ponad 80 lat i 1000 numerów później wielu czołowych scenarzystów i rysowników z branży połączyło siły w jubileuszowym numerze, aby uczcić ten historyczny moment!

A że Batmana nigdy dość… jest też wyjątkowa gratka dla wszystkich fanów, a mianowicie okolicznościowy numer Batman Detective Comics #1027 - tysiąc numerów po debiucie Gacka! Przy takich okolicznościowych tomach zazwyczaj powstaje wiele perełek, które normalnie nie mają szansy pojawić się w seriach, bo twórcy komiksowi chcą w wyjątkowy sposób pokazać swoją sympatię dla postaci i uhonorować jej jubileusz. I nie inaczej jest tym razem, bo swoją cegiełkę dołożyli tu Brian Michael Bendis, Chris Burnham, Kelly Sue Deconnick, Matt Fraction, Klaus Janson, Dan Jurgens, Tom King, Emanuela Lupacchino, David Marquez, Dan Mora, Grant Morrison, Kevin Nowlan, Ivan Reis, Eduardo Risso, John Romita Jr., Riley Rossmo, Greg Rucka, Bill Sienkiewicz, Walter Simonson, Scott Snyder, Mariko Tamaki, Peter J. Tomasi, James Tynion IV, Brad Walker, Marv Wolfman, Chip Zdarsky i wielu innych, więc w ciekawych historiach można dosłownie przebierać.

Zabierz komiks na majówkę - te tomy to pewniaki!Zabierz komiks na majówkę - te tomy to pewniaki! Fot. Egmont

Marvel Classic. Lepsi wrogowie Spider-Mana

Bumerang, Shocker, Overdrive, Speed Demon i Beetle nie są geniuszami zbrodni. Są łajdakami i życiowymi nieudacznikami, a łączą ich jedynie bezskuteczne próby stworzenia drużyny i nienawiść do ich najgorszego wroga… Spider-Mana!

Nie przejmujcie się, jeśli należycie do fanów Człowieka-Pająka, ale ksywy Bumerang, Shocker, Overdrive, Speed Demon i Beetle nic Wam nie mówią… to już trzecia liga złoczyńców! Jak jednak zapewnia Marvel, Lepsi wrogowie Spider-Mana to jednocześnie najlepsza opowieść o trzecioligowych złoczyńcach i ich "skoku stulecia", jaką kiedykolwiek przeczytacie. I już ten opis jest najlepszym komentarzem do tego, jak wygląda nowy tom przygód Pająka - to sarkastyczna i momentami bardzo gorzka opowieść o nowej Złowieszczej Szóstce, a właściwie Piątce, która nawet liczbą nie dorównuje kultowym wrogom Spider-Mana. Ale to może się zmienić, jeśli zniosą swoje towarzystwo na tyle długo, by przeprowadzić skok stulecia i odzyskać artefakt, który rzuci na kolana cały nowojorski światek przestępczy.

Marvel Classic. Punisher, tom 2

Frank Castle, samotny mściciel zwany Punisherem, słynie z tego, że od lat toczy wojnę z mafią. Dlaczego więc próbuje uratować jednego z jej szefów z rąk partyzantów w Afryce Południowej?

Kiedy do akcji wkracza Frank Castle, lepiej znany jako Punisher, od razu wiadomo, że będzie mrocznie, krwawo i brutalnie, ale tego właśnie oczekują fani mściciela. Szczególnie od tomów napisanych przez mistrzowski duet Garth Ennis i Steve Dillon, znany z takich kultowych serii, jak Kaznodzieja czy Hellblazer i ilustrowanych przez Toma Mandrake’a i Daricka Robertsona odpowiedzialnych choćby ze fenomenalne Transmetropolitan. No to co autorzy przygotowali dla nas tym razem? Dużo dobrego, na początek do akcji wkroczy… Wolverine, a połączenie tych wybuchowych temperamentów skończy się mordobiciem w barze? Później Punisher odkryje zaś nieznany mroczny świat pod ulicami Nowego Jorku, który przypomina obrazy z najprawdziwszego horroru… czyżby Garth Ennis tęsknił za Johnem Constantine i demonami z piekła rodem?

Marvel Fresh. Doktor Strange, tom 2

Galactus, jeden z najpotężniejszych bytów w kosmosie, został uwięziony w zaświatach. Doktor Stephen Strange musi go uwolnić, zanim nienasycony apetyt Pożeracza Światów doprowadzi do katastrofy i zniszczenia granicy między magią a nauką. Na szczęście Mistrz Magii ma do pomocy władców zaświatów...

Galactus to bardzo ważna postać dla świata Marvela, bo choć jego głód zaspokoić może tylko "pożeranie światów", więc sieje ogromne zniszczenie, to bez niego uniwersum… nie może istnieć. Jego uwięzienie w zaświatach jest więc tylko chwilowym rozwiązaniem i Doktor Strange musi go uwolnić i zawrzeć z nim umowę, zanim nienasycony apetyt Pożeracza Światów doprowadzi do katastrofy. Na szczęście nie jest sam, bo ma do pomocy władców zaświatów i swoją dawną miłość Cleę, ale żeby plan się powiódł, ktoś musi jeszcze porzucić swoje dotychczasowe życie i wziąć na siebie obowiązki herolda Galactusa, który nie zna pojęcia dobra ani zła. Czy to właśnie przyszłość Strange’a?

Zabierz komiks na majówkę - te tomy to pewniaki!Zabierz komiks na majówkę - te tomy to pewniaki! Fot. Egmont