Do niedawna posiadacze samochodów marki Honda mogli swobodnie pobierać i drukować części zamienne w 3D — dotyczyło to rozmaitych drobnych, ale trudnych do zakupienia, a czasami kosztownych elementów, jak choćby zatrzaski maski, korki do płynów, obudowy kluczy i wiele innych tego typu rzeczy. Modele tworzone przez użytkowników pojawiały się na serwisie Printables. Jak się okazuje, od jakiegoś czasu zaczęły znikać, a stało się to w wyniku interwencji Hondy.

Hondy zażądali od Prusy (która prowadzi Printables) usunięcia modeli. Dotyczyło to „każdego modelu, który używał „Hondy" w wykazie, samego modelu lub jednego z kilku znaków towarowych/logo powiązanych z Hondą". Prusa ujawniła korespondencję na swoim forum, dodając, że po raz pierwszy strona była „zagrożona przez prawników tak dużej firmy".

Prusa pracuje obecnie nad jakimś sposobem na przywrócenie modeli na stronie, które zostały ukryte, a nie usunięte, co ułatwi ich ewentualne przywrócenie, jeśli Honda wyrazi na to zgodę. Właściciele strony namawiają też użytkowników, których projekty zniknęły na indywidualne zwracanie się z prośbami do Hondy i dogadywanie szczegółów.

Z faktu usunięcia modeli do samodzielnego wydruku najmocniej niezadowoleni są mieszkańcy USA, gdyż okazuje się, że niektóre części Hondy publikowane wcześniej na Printables nie są w ogóle dostępne w tym kraju, co czyni je bardzo trudno dostępnymi i co idzie w parze drogimi. W związku z tym możliwość drukowania części w domu była znacznie szybsza i tańsza niż próba importowania części bezpośrednio z Hondy.

Czy Hondzie zależy na powrocie modeli 3D na serwisy dla użytkowników drukarek? Tu na razie nie ma odpowiedzi i przekonamy się o tym fakcie z czasem. Niektórzy producenci samochodów, jak choćby Ford, wspierają produkcję części samochodowych przez majsterkowiczów, a więc tli się jeszcze iskierka nadziei.