Pierwszy film w YouTube trwa tylko 19 sekund, jest w bardzo niskiej rozdzielczości i nosi tytuł Me at the Zoo. Jak na dzisiejsze standardy to prawdziwa bieda, ale to właśnie ten klip i jego twórca zapoczątkowali serwis, który trwa do dzisiaj i oglądają go miliardy ludzi. Na filmie można oglądać współzałożyciela YouTube - Karima z zoo w San Diego, który zachwyca się wyjątkowo długimi trąbami słoni.

Film nie odbiega od standardów wczesnych produkcji, trafiających na YouTube w jego wczesnej fazie rozwoju. W klipie brakuje dosłownie wszystkich elementów, jakie oglądamy w dzisiejszych nowoczesnych produkcjach wypełniających dzisiaj tę platformę.

Jawed Karim nagrywając i publikując swój pierwszy klip na YouTube z pewnością nie miał pojęcia, że YouTube stanie się fenomenem, jakim jest dzisiaj. Nie mógł też przewidywać, że następnych latach jego wideo zgromadzi miliony wyświetleń.

Miesiąc po tym, jak wideo Karima trafiło na stronę w kwietniu 2005 roku, YouTube uruchomił publiczną wersję beta usługi, a oficjalne otwarcie nastąpiło kilka miesięcy później, bo w listopadzie. Mniej więcej w tym samym czasie Karim opuścił YouTube, aby podjąć informatyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Stanforda, ale otrzymał udziały o wartości dziesiątek milionów dolarów, gdy Google nabył YouTube za 1,65 miliarda dolarów w 2006 roku.

Karim był też współzałożycielem funduszu o nazwie Youniversity Ventures (obecnie YVentures), a wśród korzystających z niego obecnie firm można znaleźć Airbnb i Reddit.

Twórca pierwszego filmu na YouTube od czasu do czasu edytuje opis swojego klipu sprzed lat, wyrażając swoje opinie na temat zmian zachodzących w YouTube. Nie zawsze są to pochlebne oceny.

 

Do kwietnia 2022 roku klip ze słoniem został obejrzany ponad 228 milionów razy i otrzymał ponad 11 milionów komentarzy.