Planowo prywatni astronauci mieli spędzić w kosmosie dziesięć dni, z czego osiem na ISS. Jednak ze względu na niekorzystną pogodę w potencjalnych strefach wodowania kapsuły Dragon, ich powrót kilkukrotnie przekładano i ostatecznie przebywali oni na orbicie przez siedemnaście dni. Podczas pobytu na stacji załoga uczestniczyła w przeprowadzeniu 26 eksperymentów naukowych, a także angażowała się w działania edukacyjne i popularyzatorskie.

Misja Ax-1 to pierwszy prywatny lot na stację kosmiczną ISS. W skład załogi wchodziło czterech mężczyzn: były astronauta NASA Michael López-Alegría, amerykański przedsiębiorca Larry Connor, izraelski biznesmen i były pilot myśliwca Eytan Stibbe oraz kanadyjski inwestor Mark Pathy. I co najważniejsze i trzeba to podkreślić, nie jest to komercyjny lot rozrywkowy, ale poważne przedsięwzięcie mające zapoczątkować tworzenie nowych stacji kosmicznych.

Misja Ax-1 została zorganizowana przez firmę Axiom Space. W jej skład wchodzi wielu weteranów z NASA, a celem działalności jest uruchomienie w niedalekiej przyszłości pierwszej prywatnej stacji kosmicznej.

Dzisiaj pomysł może wydawać się nierealny, ale firma jest w stanie zgromadzić niezbędny kapitał i zainteresować projektem wpływowe osoby oraz firmy chcące korzystać z usług takich stacji.

Dobrym polem do popisu będą wszelkiego rodzaju badania, których wykonanie jest niemożliwe poza kosmosem, a jedyna stacja kosmiczna, jaką obecnie dysponujemy nie jest w stanie ich zrealizować ze względu na ograniczone możliwości przerobowe.

Kapsuła odłączyła się od stacji 25 kwietnia o godzinie 03:10 czasu polskiego i po serii uruchomień silniczków manewrowych opuściła otoczenie stacji. Na jej pokładzie oprócz załogi znalazło się ponad 90 kilogramów ładunku, w tym również sprzęt i eksperymenty NASA. Około 15 godzin później, niecałą godzinę przed wodowaniem, statek odrzucił bagażnik i uruchomił silniki, aby wykonać manewr deorbitacji.

Kapsuła weszła w gęste warstwy atmosfery i wytraciła w nich większość swojej prędkości poprzez hamowanie aerodynamiczne, podczas gdy załoga była chroniona przez osłonę termiczną. Następnie otwarto dwa spadochrony wstępne, a potem cztery spadochrony główne i o godzinie 19:06 czasu polskiego pojazd zakończył swoją podróż gładkim wodowaniem na powierzchni Oceanu Atlantyckiego na północny zachód od miasta Jacksonville na Florydzie.

Dragon Endeavour został podjęty na pokład należącego do SpaceX statku Megan. Po rutynowych badaniach medycznych astronauci zostali przetransportowani na ląd helikopterem. Dla tego egzemplarza kapsuły był to trzeci lot na orbitę, łącznie spędził on w kosmosie już ponad 280 dni.