W wywiadzie dla Slate, inżynier napędów z NASA Goddard Space Center - Daniel Ramspacher, powiedział, że większość rakiet ma kształt falliczny, ponieważ zawsze tak je projektowano w celu zmniejszenia oporu. Nie inaczej jest w przypadku rakiety suborbitalnej New Shepard. Na jej szczycie znajduje się kapsuła, a pod nią kilka zbiorników paliwa ułożonych jeden na drugim i silnik na dole. Podobny pogląd wygłosiła Lucy Rogers, wynalazczyni z doktoratem w inżynierii mechanicznej, w wywiadzie dla Inverse, mówiąc, że kształt rakiety jest nieprzypadkowy, gdyż musi być aerodynamiczny, aby zmniejszyć opór.

Opór jest główną siłą, która spowalnia obiekt podczas przecinania powietrza i to, że rakiety wyglądają raczej fallicznie dzieje się z jednego prostego powodu: jest to najlepszy wybór projektowy. To prawda, że New Shepard wygląda nieco bardziej ekstremalnie niż inne rakiety, ale są ku temu racjonalne powody.

Ten statek suborbitalny dociera tylko do linii Kármána, która od dziesięcioleci stanowi granicę między ziemską atmosferą a przestrzenią kosmiczną. Powietrze jest tam zbyt rzadkie, aby zwykły samolot mógł utrzymać siłę nośną a więc statki potrzebują systemu napędowego. Oczywiście wszystkie one wymagają paliwa, ale podróż na linię Kármána wymaga go znacznie mniej niż na przykład wyprawa na Księżyc, a nawet do stacji kosmicznej.

Z tego powodu wymiary zbiorników paliwa — czyli rakiety — można znacznie zmniejszyć. Lucy Rogers wyjaśnia, że stosunek między szerokością i wysokością rakiety decyduje o jej smukłości. Taki projekt można zminimalizować tylko do pewnego stopnia, zanim osłabi on całą integralność konstrukcyjną statku. Dlatego właśnie rakiety wyglądają tak, jak wyglądają.

Jest też kwestia bulwiastego wyglądu kapsuły. Bezos chciał, aby jego pasażerowie mieli „największe okna w kosmosie", żeby mogli przywieźć na Ziemię jak najlepsze wrażenia i wspomnienia – co nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę, ile płacą, aby zostać kosmicznym kowbojem. To właśnie optymalizacja rozmiaru kabiny, w której pasażerowie mają trochę więcej miejsca i czują się w miarę komfortowo, w połączeniu z większymi oknami, przyczyniają się do tego, że kapsuła jest znacznie większa niż normalnie. Z kolei grubsze dno kapsuły sprawia, że pozostaje ona stabilna podczas schodzenia na Ziemię po odłączeniu się od dopalacza New Shepard.

Choć cały statek wygląda jak…, jak wygląda, każdy wybór projektowy został dokonany z myślą o wygodzie oraz bezpieczeństwie pasażerów.