Teraz zbliża się do tego marzenia dzięki nowemu wyświetlaczowi, odświeża obraz wystarczająco szybko, aby można było na nim pisać za pomocą rysika. Ciekawe czy firmy takie jak Amazon i Kobo będą go używać w przyszłych czytnikach e-booków.

W tym tygodniu E Ink po cichu wprowadził na rynek kolorowy wyświetlacz e-papierowy nowej generacji, który jest dość znaczącym ulepszeniem w stosunku do poprzednich wersji. Zdecydowanie najważniejszą ze zmian jest skrócony czas odświeżania w celu aktualizacji zawartości wyświetlacza. To właśnie ten czynnik ograniczał stosowanie wyświetlaczy e-papierowych w różnych urządzeniach, mimo, że mogą one zapewnić lepszą żywotność baterii i wrażenia wizualne, a przy okazji są zdrowsze dla oczu.

 

Nowy wyświetlacz E Ink nosi nazwę Gallery 3 i obsługuje trzy tryby kolorów. W celu uzyskania najlepszej gamy kolorów, czas aktualizacji wynosi 1500 ms. Dostępny jest również standardowy tryb koloru, który skraca czas aktualizacji do 750–1000 ms, a także szybki tryb koloru, który skraca ten czas do zaledwie 500 ms. Dla porównania, wyświetlacz Galerii pierwszej generacji miał tryb koloru, w którym trzeba było czekać około dziesięciu sekund na aktualizację zawartości ekranu.

 

Co ciekawe, nowy wyświetlacz z e-papieru osiąga to, podwajając rozdzielczość ze 150 pikseli na cal (ppi) do 300 ppi. Tryb pełnokolorowy obsługuje ponad 50 000 kolorów, co jest znacznie lepszym wynikiem niż 4096 osiągniętych przez wyświetlacze Triton firmy E Ink, które można znaleźć w urządzeniach takich jak Boox Nova3 Color i PocketBook Color. A co najlepsze, można go używać w urządzeniach o nowatorskich kształtach – składanych, a nawet rolowanych.

E Ink twierdzi, że jego wyświetlacz Gallery 3 obsługuje również pisanie rysikiem z czasem aktualizacji około 30 ms dla czerni i bieli, a także niektórych kolorów. Do tej pory firma sprzedała ponad 130 milionów wyświetlaczy e-papierowych. Ma nadzieję, że ten nowy umożliwi firmom korzystanie z e-papieru w większej liczbie urządzeń, w których zwykle stosuje się panele LCD lub OLED, ze względu na ich wysokie częstotliwości odświeżania i doskonałe odwzorowanie kolorów.