Jessica Watkins znalazła się w załodze misji Crew-4, która już znajduje się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W ten sposób zapisała się na kartach NASA, jako pierwsza czarnoskóra astronautka wysłana przez tę agencję na pokład ISS.

Załoga Crew-4 została dostarczona na pokład ISS za pośrednictwem rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Astronautka Watkins odbywa w ten sposób swój pierwszy lot w kosmos. W NASA znalazła się w 2017 roku, po długich przygotowaniach oraz bardzo ostrej selekcji. O miejsce w NASA walczyło ponad 18 tysięcy kandydatów, a spośród nich wyłoniono tylko 12 osób. Jedną z nich jest właśnie Jessica. W ramach Crew-4 spędzi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pół roku.

Crew-4 to czwarta operacyjna misja programu komercyjnych lotów załogowych NASA. Bierze w niej udział troje astronautów NASA – Kjell Lindgren, Robert Hines i Jessica Watkins – oraz włoska astronautka ESA – Samantha Cristoforetti. Start na szczycie rakiety Falcon 9 odbył się 27 kwietnia o godzinie 09:52 czasu polskiego.

Czworo astronautów dołączyło do Ekspedycji 67 na ISS. Będą oni przeprowadzać eksperymenty naukowe, testować demonstratory technologii oraz brać udział w naprawach i modernizacjach elementów stacji. Astronauci odbędą co najmniej dwa spacery kosmiczne, aby przygotować ISS na montaż nowych paneli słonecznych. Być może Samantha Cristoforetti weźmie także udział w spacerze, podczas którego będzie wykonywać prace przy europejskim ramieniu robotycznym.

Bardzo możliwe, że po powrocie z ISS rozpocznie przygotowania do kolejnej i zdaje się dużo ważniejszej misji. Nic jeszcze nie zostało postanowione, ale NASA nie kryje, żeJessica Watkins to mocna kandydatka, żeby stać się pierwszą kobietą, która poleci na Księżyc i postawi na nim stopę.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, w 2025 roku rozpocznie się misja Artemis. To właśnie w jej ramach, na Srebrny Glob poleci dwoje astronautów – mężczyzna i pierwsza kobieta. Nazwisko męskiego członka załogi jeszcze nie zostało jeszcze ujawnione, ale NASA wiąże ogromne nadzieje z postacią Watkins i to właśnie ta astronautka ma duże szanse na udział w tym przedsięwzięciu.

Tak więc w sumie w przeciągu zaledwie kilku lat Jessica Watkins ma szansę przejść do dziejów eksploracji kosmosu aż dwukrotnie.