Hakerzy kolejny raz udowodnili, że rosyjskie instytucje są praktycznie bezbronne wobec ich działań. Tym razem włamali się do systemu EPG rosyjskich nadawców telewizyjnych. Dzięki tej akcji przejęli kontrolę nad wyświetlanymi w nim nazwami kanałów oraz opisów programów.

Jak co roku, 9 maja jest w Rosji obchodzony z wielką pompą, ale ten jest szczególny, ponieważ Dzień Zwycięstwa świętowany jest w trakcie trwającej wciąż wojny w Ukrainie i izolacji Putina przez cywilizowany świat. Z pewnością nikt nie spodziewał się, że w takim dniu, na ekranach telewizorów pojawi się komunikat, który zobaczą miliony mieszkańców Rosji.

Macie na rękach krew tysięcy Ukraińców i dzieci

To właśnie taki komunikat wyświetla się w systemie EPG u wszystkich rosyjskich nadawców telewizyjnych. Zamiast tytułu programu umieszczono w nim antywojenne hasło, które zobaczył każdy, kto chciał oglądać paradę w Moskwie.

Data ataku z pewnością nie została wybrana przypadkowo. Jest to dzień dumy i celebrowania w Rosji zwycięstwa nad III Rzeszą. Co roku w Moskwie odbywa się gigantyczna parada, z udziałem wielu gości i pokazami siły militarnej Kremla. W tym roku ma ona szczególny wydźwięk, ponieważ to wojsko Putina stało się agresorem, najeżdżając Ukrainę.