Dyrektor wykonawczy Instagrama, Adam Mosseri, od dłuższego czasu mówił o tym, że eksplorują możliwości wprowadzenia tokenów NFT do swojej usługi i w sumie nie powinno być to większym zaskoczeniem, bo Meta rozwija przecież koncepcję metaverse, która nie funkcjonuje bez NFT (użytkownicy już teraz chętnie wydają grube pieniądze na wirtualne przedmioty i dobra, jak choćby… działki budowlane).

Niedawno głos zabrał także sam Mark Zuckerberg, który potwierdził plany firmy: - Pracujemy nad wprowadzeniem NFT do Instagrama w najbliższej przyszłości. Nie jestem gotów mówić dzisiaj o tym, co to będzie dokładnie. Ale w ciągu następnych miesięcy najpewniej możliwość pokazywania swoich NFT, a z czasem także wybijania nowych rzeczy w tym środowisku.

I wygląda na to, że nie chodziło wcale o długie miesiące, bo jak się właśnie okazuje, NFT pojawią się na Instagramie jeszcze w tym tygodniu - Mark Zuckerberg poinformował, że testowanie sposobów wyświetlania tokenów NFT na profilach użytkowników rozpocznie się w najbliższych dniach.

Zaczynamy budować dla NFT, nie tylko w naszym metaverse i Reality Labs, ale również w rodzinie naszych aplikacji. Zaczynamy testować cyfrowe kolekcje na Instagramie, żeby twórcy i kolekcjonerzy mogli wyświetlać swoje NFT - poinformował Zuckerberg, dodając przy okazji, że podobna opcja zmierza także na Facebooka, choć wystartuje nieco później. Co więcej, Meta rozważać ma także dodanie NFT do WhatsAppa i Messengera, a także opcję wyświetlania NFT 3D w ramach Instagram Stories w rzeczywistości rozszerzonej. Opcja ta będzie wbudowana w Spark AR, pozwalając użytkownikom na "umieszczanie cyfrowej sztuki w fizycznych przestrzeniach".

Jak dokładnie będą działać NFT na Instagramie? Adam Mosseri wyjaśnia, że użytkownicy będą mogli dzielić się stworzonymi lub kupionymi tokenami na swoich tablicach, Stories i w wiadomościach. Na początku dostęp do tej opcji dostanie tylko ograniczona liczba osób w Stanach Zjednoczonych, ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, należy się spodziewać szybkiej powszechnej implementacji.

Użytkownicy nie będą musieli ponosić jakichkolwiek opłat za publikowanie czy dzielenie się swoimi kolekcjami NFT, a co więcej tokeny mogą w przyszłości posłużyć części twórców jako sposób zarabiania - wydaje się, że wtedy mogą już pojawić się opłaty, szczególnie jeśli Instagram udostępni system sprzedaży. Docelowo w aplikacji pojawi się też opcja wybijania NFT, ale to raczej dalsza perspektywa.