Po zdobyciu szczytu w listopadzie ubiegłego roku na poziomie około 67 000 USD, rozpoczął się spadek. Inwestorzy zamiast oczekiwać kiedy Bitcoin może osiągnąć 100 000 dolarów, zastanawiają się, o ile dalej może spaść.

Obecnie wartość Bitcoina spadła już sporo poniżej 33 tys. dolarów. Jest to ogromne obniżenie wartości, gdyż inwestorzy stracili jak do tej pory 43 000 dolarów w zaledwie miesiąc.

Specjaliści twierdzą, że jest to część natury kryptowalut — gwałtowne wahania wyceny nie są rzadkością, zwłaszcza w dłuższym czasie. Rzeczywiście to nie pierwszy raz, kiedy Bitcoin odnotował gwałtowny spadek wartości. Wystarczy spojrzeć na ubiegły rok, kiedy najpierw w kwietniu zbliżył się do poziomu 63 000 USD, po czym trzy miesiące później, w połowie lipca spadł poniżej 30 000 dolarów i odrobił straty w listopadzie.

W obecnej formie Bitcoin jest notowany na najniższym pułapie od lipca 2021 roku. Biorąc pod uwagę, że Bitcoin odbił się po tak gwałtownych spadkach w przeszłości, niektórzy inwestorzy mogą uznać to za dogodny moment, aby wejść do Bitcoina lub dodać więcej do swoich portfeli. Jednak oczywiście nie ma żadnej gwarancji, jeśli chodzi o inwestowanie, czy to w kryptowaluty, akcje czy cokolwiek, i nie ma sposobu, aby przewidzieć, czy Bitcoin zaliczy kolejne duże odbicie, czy też będzie dalej spadać.

To był ciężki rok dla kilku kryptowalut, nie tylko dla Bitcoina. Na przykład popularne Ethereum, potrafi tracić po 6% w ciągu doby.

Dlaczego tak się dzieje? Zaobserwowano, że wahania kryptowalut korelują z indeksami takimi jak NASDAQ, z których oba spadły o około 21-22 procent w 2022 roku. Ponadto w tym roku nie było jakichś wielkich wydarzeń związanych z kryptowalutami. Wystarczy sobie przypomnieć, jak mocno na wartość Bitcoina zadziałała informacja Muska, że Tesle będzie można kupić za cyfrowe waluty.

Jeśli kibicujecie Bitcoinowi i ogólnie kryptowalutom, istnieją powody do optymizmu, że kolejne odbicie wisi w powietrzu. Pojawiający się metaverse i NFT są czynnikami napędzającymi zrównoważony rozwój kryptowalut, a Bitcoin w szczególności nadal przyciąga wielkie marki, takie jak Intel, który zaczął wysyłać własne akceleratory górnicze.