List powstał po tym, jak Protocol ujawnił, że Zoom aktywnie bada możliwości zaprzęgnięcia sztucznej inteligencji do analizowania emocji rozmówców w czasie wideokonferencji. Raport jest częścią większego artykułu opisującego, w jaki sposób firmy zaczęły wykorzystywać sztuczną inteligencję do wykrywania stanu emocjonalnego potencjalnego klienta podczas rozmów sprzedażowych.

Pandemia sprawiła, że wideokonferencje stały się o wiele częstsze na całym świecie. Sprzedawcy mają jednak trudności z oceną, jak otwarci na ich produkty i usługi są potencjalni klienci, ponieważ ogranicza ich brak możliwości odczytywania mowy ciała ludzi widzianych na ekranie. W rezultacie wiele firm zaczęło używać technologii, która umożliwia analizowanie nastrojów ludzi podczas połączeń, a Protocol stwierdził, że wkrótce do tego grona dołączy także Zoom.

Fight for the Future i inne organizacje zajmujące się prawami człowieka mają nadzieję, że ich wezwanie nakłoni Zoom do porzucenia tych planów. Nazwali tę technologię „dyskryminującą, manipulacyjną, potencjalnie niebezpieczną".

Aktywiści wskazali również, że technologia jest z natury stronnicza i rasistowska, podobnie jak rozpoznawanie twarzy. Włączając tę ??funkcję, Zoom dyskryminowałby niektóre grupy etniczne i osoby niepełnosprawne. Ponadto może być używany do karania uczniów lub pracowników, jeśli okazywali niewłaściwe emocje.

W 2021 roku badania prowadzone przez profesor Uniwersytetu Cambridge Alexę Hagerty wykazały ograniczenia sztucznej inteligencji w rozpoznawaniu emocji, a także wskazano w nim sposoby na jej oszukiwanie. Wcześniejsze badania udowadniały za to, że programy rozpoznawania emocji nie przechodzą testu uprzedzeń rasowych i mają problemy z odczytywaniem twarzy czarnoskórych ludzi.

W swoim liście aktywiści wzywają Zoom do anulowaniu wdrożenia funkcji śledzenia twarzy, określając takie posunięcie „kolejną okazją do zrobienia czegoś słusznego i ważnego dla użytkowników platformy".