Wiadomość, że Apple zamierza usunąć przestarzałe aplikacje ze swojego App Store, pojawiła się w sieci kilka tygodni temu. Twórcy oprogramowania i gier otrzymali odpowiednie ostrzeżenia ze strony Apple. Skłoniło ich to do wyrażenia zdania, że polityka Apple jest niesprawiedliwa w stosunku do niezależnych deweloperów, a zwłaszcza do twórców gier i może dotknąć tysięcy małych podmiotów.

Pixalate twierdzi, że przeczesało App Store i Google Play i przeanalizowało wszystkie aplikacje dostępne do pobrania na podstawie ich ostatniej aktualizacji, aby określić stopień „porzucenia". Porzucone aplikacje zostały zdefiniowane przez Pixalate jako te, które nie otrzymały aktualizacji od ponad dwóch lat. Warto dodać, że badania ujawniły także wiele apek bez aktualizacji od co najmniej pięciu lat.

W oparciu o podaną wyżej definicję, Pixalate znalazło ponad 650 tys. aplikacji na iOS i około 870 tys. aplikacji na Androida, które kwalifikują się jako porzucone. Spośród nich 180 tys. aplikacji na iOS i 130 tys. aplikacji na Androida to takie, których nie aktualizowano dłużej niż pięć lat. Te liczby, łącznie 1,5 miliona porzuconych aplikacji, mogą wydawać się wysokie. Jednak jeszcze ciekawszy jest fakt, że wiele z nich nadal jest dość często pobierana. W rzeczywistości, około 16% aplikacji z 1-10 milionami pobrań i 6% aplikacji z ponad 100 milionami pobrań to aplikacje porzucone.

Kolejną ciekawą liczbą, którą można znaleźć w raporcie Pixalate, są aplikacje, które otrzymały aktualizacje w ciągu ostatnich 6 miesięcy, co można uznać za w miarę aktywnie wsparcie i jest ich 1,3 miliona. Raport Pixalate pokazuje również, że porzucone aplikacje są częstsze w App Store niż w Google Play.

Gry są zdecydowanie najliczniejszą kategorią wśród porzuconych aplikacji w raporcie Pixalate, a ponad 50 tysięcy gier na iOS i Androida nie otrzymało aktualizacji w ciągu ostatnich dwóch lat. Pozostałe dwie najczęściej porzucane kategorie to referencje i edukacja. Warto zauważyć, że aplikacje należące do kategorii finanse, zdrowie i zakupy to te, które najczęściej otrzymują aktualizacje.

Jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę podaną przez Pixalate, liczba aplikacji na iOS, które nie zostały zaktualizowane przez ostatnie trzy lata, wynosi około 450 tys., co oznacza, że ??ponad 10% aplikacji w App Store może być usuniętych. Podobnie około 400 tys. aplikacji na Androida nie zostało zaktualizowanych w ciągu ostatnich trzech lat, co stanowi nieco ponad 10% aplikacji dostępnych w Sklepie Play. Zważywszy na fakt, że polityka Google wydaje się być bardziej rygorystyczna niż Apple i usunięciu mogą podlegać aplikacje bez aktualizacji na poziomie dwóch lat, potencjalnie wpłynęłoby to na ponad 800 000 aplikacji na Androida.

Dla odpowiedniej perspektywy trzeba dodać, że według Statista w sklepach dostępnych jest około 4 miliony aplikacji na iOS i 3 miliony aplikacji na Androida.