Pechowy oligarcha to rosyjski miliarder Aleksander Subbotin, piastujący intratne stanowisko w Łukoil. Wybrał się do znanych w wyższych sferach szamanów, którzy mieli położyć kres jego cierpieniom związanymi z kacem i zająć się leczeniem alkoholizmu i uzależnienia od narkotyków. Jak widać ich metoda okazała się bardzo nieskuteczna, gdyż doprowadziła do śmierci pacjenta.  

O śmierci Aleksandra Subbotina poinformował The Moscow Times. Wedle ustaleń dziennikarzy wizyta miała być zabiegiem usuwającym problemy związane z kacem i początkiem terapii antyalkoholowej oraz walką z uzależnieniem od narkotyków.

Sesja odbywała się w Mytiszczach, czyli podmoskiewskiej siedzibie małżeństwa szamanów. Okazuje się, że para samozwańczych medyków jest doskonale znana w środowisku bogatych i wpływowych ludzi w Rosji. Z ich usług mają regularnie korzystać milionerzy, ludzie z najwyższych władz, a nawet sam Putin.

Małżeństwo oferuje terapię polegająca na podawaniu jadu ropuchy. Podobno Subbotin odwiedzał ich wcześniej wielokrotnie. Tym razem coś jednak poszło nie tak, ponieważ rosyjski oligarcha zmarł w niejasnych okolicznościach.

Sam zabieg jest podobno dość drastyczny i polega na nacięciu skóry oraz na zaaplikowaniu bezpośrednio do powstałej rany jadu ropuchy. Wywołuje to silne torsje w wyniku których pacjent pozbywa się zalegających w żołądku treści. Po wszystkim czuje się dużo lepiej.

Z informacji podawanych przez media wynika, że po podaniu trucizny pojawiły się problemy z sercem. Subbotin stracił przytomność, ale to nie skłoniło pary szamanów do wezwania lekarzy. Zamiast tego przeniesiono dogorywającego pacjenta do piwnicy, w której podano mu Corvalol, czyli ziołowy środek uspokajający. Odtrutka nie dała rezultatu i mężczyzna zmarł. Sprawę bada obecnie rosyjska policja.

Problem wydaje się być o wiele poważniejszy. Jak podaje Newsweek jest to już siódmy oligarcha, który odszedł ze świata w niewyjaśnionych okolicznościach w tym roku. Powołuje się także na słowa finansisty Billa Browdera, który twierdzi, że może to być rozgrywka sterowana przez Kreml lub konkurentów.