Piktogramy istnieją od ponad dwóch dekad, ale prawdziwą popularność zaczęły zyskiwać od 2010 roku, nie zyskały popularności aż do 2010 roku, kiedy to mobilne systemy operacyjne - Android i iOS, wprowadziły nich obsługę. Obecnie w użyciu jest ponad 3 tys. emotikon, ale kilka z nich jest zdecydowanymi liderami.

Serwis Crossword-Solver przygotował niedawno obszerny raport, w którym wyróżniono najpopularniejsze emoji z całego świata. Wnioski zostały poparte analizą dziewięciu milionów geotagowaych tweetów, dzięki czemu można było poznać preferencje użytkowników internetu z całego świata.

W Polsce najpopularniejszym emoji jest flaga Ukrainy.

Najpopularniejsze emoji na świecieNajpopularniejsze emoji na świecie Fot. Crossword-Solver

Okazuje się, że „twarz ze łzami radości" to najpopularniejsze emoji na świecie i jest numerem jeden w 75 krajach na Twitterze. Drugie miejsce należy do „czerwonego serca", ale dystans do lidera jest znaczny, ponieważ serce jest używane 19% razy rzadziej.

W krajach, w których twarz ze łzami radości lub czerwone serce nie jest numerem jeden, prawie zawsze króluje flaga tego kraju.

Crossword-Solver sprawdził także popularność poszczególnych emoji w USA. Co ciekawe, w kilku stanach na szczycie znalazły się: zielone emoji z motywem Wordle oraz emoji ognia.

Najpopularniejsze emoji w USANajpopularniejsze emoji w USA Fot. Crossword-Solver

Można przewidywać, że popularność emoji prawdopodobnie będzie tylko rosła, gdyż świat opiera się coraz mocniej na komunikacji cyfrowej, w której liczą się szybka i łatwa komunikacja oraz uproszczone do maksimum przekazywanie emocjo. Nic więc dziwnego, że coraz większa liczba aplikacji do komunikowania się mocno stawia na emoji. Mało tego, powstają nawet przeglądarki, w których zamiast tradycyjnego adresu internetowego, będzie można wpisywać ciąg emotikonek.