Z nowego raportu The Elec wynika, że Apple bardzo intensywnie pracuje nad nową generacją, niezwykle cienkich i lekkich wyświetlaczy OLED, które docelowo mają trafić do laptopów MacBook. I chociaż od czasu premiery tej technologii minie jeszcze zapewne kilka lat, jest to niezmiernie ciekawa wskazówka co do przyszłości urządzeń Apple.

Raport stwierdza, że nowe panele będą obywać się bez polaryzatorów. Są one zwykle używane do przepuszczania światła z określonych kierunków przez panel. Skutkuje to lepszą widocznością, ale ma też minusy w postaci zmniejszonej jakości wyświetlacza, energochłonności oraz sporej grubości matrycy. W związku z tym, jest jasne, że pozbywając się polaryzatora z równania, panele mogą być cieńsze i mniej energochłonne.

Jak to się ma do składanych wyświetlaczy MacBooka?

To proste — cieńszy panel ekranu prawdopodobnie łatwiej się złoży, potencjalnie zwiększając jego żywotność i łatwość użytkowania. Poza tym wszyscy wiemy, że Apple uwielbia produkty, które są cienkie i lekkie, a więc wszystko, co Tim Cook i przyjaciele mogą zrobić, aby pozbyć się niepotrzebnej masy, może być rozważane w laboratoriach.

Elec dodaje, że Apple prawdopodobnie zastąpi polaryzator „technologią o podobnym działaniu", co oznacza, że ??użytkownicy MacBooków nie będą musieli znosić gorszej widoczności za cenę efektownego, składanego laptopa.

Wiadomości dotyczące MacBooków Apple’a ze składanym wyświetlaczem pojawiają się coraz częściej wzrosły w ostatnich miesiącach, co sugeruje, że ściśle tajny projekt Apple może nabierać tempa. W lutym ekspert branży wyświetlaczy, Ross Young, twierdził, że Apple pracuje nad 20-calowym urządzeniem składanym, podczas gdy na początku kwietnia dowiedzieliśmy się, że składany ekran Apple może używać ultracienkiego szkła zamiast bardziej popularnego poliimidu.

Mimo zwiększonej ilości przecieków nie powinniśmy oczekiwać, że wkrótce zobaczymy owoce pracy Apple. Wszyscy obserwatorzy są w zasadzie zgodni, że najbardziej prawdopodobny czas premiery nowych urządzeń to przełom 2026/2027 roku. Biorąc pod uwagę złożoność technologii, prawdopodobnie będzie ona kosztowna. Dlatego lepiej już zacznijcie odkładać pieniądze na zakupy.